Tisíce Maďarů protestovaly proti pravicovým radikálům

Budapešť - Na tradičním protestním místě před maďarským parlamentem dnes tisíce lidí odsoudily protižidovské výroky poslance krajně pravicové strany Jobbik. Márton Gyöngyösi navrhl sepsání seznamu židovských poslanců a členů vlády. Protestu proti jeho výrokům se účastnili vládní i opoziční politici či velvyslanci Spojených států a Izraele.

Gyöngyösi ve svém pondělním prohlášení také nesouhlasil s vládou, která podle něj nedostatečně podpořila Palestince v jejich aktuálním sporu s Izraelem. Podle médií se později od svého výroku distancoval s vysvětlením, že měl na mysli sestavení seznamů osob s dvojím - maďarským a izraelským - občanstvím.

„Genocida vždy začíná seznamy,“ řekl na demonstraci lídr vládní strany Fidesz Antal Rogan a odsoudil jakékoliv projevy rasismu. „Nacismus se neslučuje s životem,“ řekl bývalý premiér Gordon Bajnai.

Předseda sociálních demokratů Attila Mesterházy apeloval na vládnoucí stranu Fidesz, aby využila své dvoutřetinové většiny ve sněmovně a podpořila izolaci Jobbiku. Jobbik, třetí nejsilnější strana v zemi, má v 386členném parlamentu 47 poslanců.

Představitelé Jobbiku nařkli demonstrující z protikřesťanské provokace. Podle nich je nevhodné demonstrovat na první adventní neděli.