Hollande uznal, že Alžírsko kolonizací trpělo, ale neomluvil se

Alžír – Francouzská kolonizace Alžírska byla podle prezidenta Françoise Hollanda brutální a nespravedlivá. Přímo s omluvou ale nepřišel. Hollande je v Alžírsku na dvoudenní návštěvě. Francie a její bývalá kolonie chtějí začít budovat úplně nové vztahy - například rozšířit spolupráci v obraně nebo průmyslu.

Hollande v Alžíru uznal, že Alžířané francouzskou kolonizací trpěli, ale neomluvil se, jak Alžírsko požadovalo. „Nepřijel jsem vytahovat kostlivce ze skříně. Jsem tady, abychom mohli začít znovu vše společně budovat. Na tom musíme pracovat. Co se minulosti týče, uznal jsem, co byl koloniální systém zač, a to je vše, co k tomu chci říct,“ prohlásil francouzský prezident.

François Hollande:

„Po 132 let byl Alžírsku vnucován hluboce nespravedlivý a krutý systém. Přiznávám, že kolonizace přinesla alžírskému lidu utrpení.“

Přitom věří, že se tímto přiznáním podaří vylepšit vztahy mezi oběma zeměmi. Alžírští zákonodárci odměnili jeho slova několikrát potleskem. Hollande už podepsal se svým alžírským protějškem Buteflikou rámcovou smlouvu nazvanou Alžírská deklarace o přátelství a spolupráci mezi Francií a Alžírskem. Zároveň si nastínili, v jakých oblastech budou v následujících pěti letech obě země spolupracovat. 

Politické vztahy mezi Alžírskem a Francií jsou přitom dlouho zatíženy koloniální minulostí.  Desítka alžírských politických stran odsoudila francouzské úřady za to, že se odmítají omluvit za své zločiny v Alžírsku. Buteflika ještě za Sarkozyho podmiňoval užší vztahy s Paříží její omluvou. 

Ve 2. polovině 19. století Francie vytvořila koloniální impérium, které sahalo od Gibraltaru ke Guinejskému zálivu a drželo území dnešního Tuniska, Alžírska, Maroka, Mauritánie, Nigeru nebo Senegalu. Francie kolonizovala Alžírsko v roce 1830.

V roce 1954 zahájila Národní osvobozenecká fronta (NOF) guerillovou alžírskou válku o nezávislost. Nadvláda trvala až do roku 1962. Alžírská válka a částečná neschopnost francouzské vlády konflikt vyřešit byly jedním z faktorů, které vedly k vytvoření nové francouzské ústavy a spolu s tím i páté francouzské republiky, v jejímž čele stanul Charles de Gaulle. Právě ten po zveřejnění důkazů o brutálním chování francouzských jednotek na alžírském území dojednal vytvoření suverénního alžírského státu 5. července 1962.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 5 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 8 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 9 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...