Papež František: „Bůh se nikdy neunaví nám odpouštět“

Řím - Papež František v poledne poprvé sloužil tradiční nedělní modlitbu Anděl Páně. Promluvil přitom z okna Apoštolského paláce k desetitisícům poutníků, kteří se shromaždili u Svatopetrského chrámu. Dopoledne se nečekaně objevil František mezi lidmi. V prostém bílém rouchu prošel branou na okraji Vatikánu a pozdravil se s davem několika stovek věřících. Poté šel sloužit mši do kostelíku svaté Anny. Náročný program má i příští týden. V úterý ho čeká slavnostní intronizace a měl by taky navštívit svého předchůdce Benedikta XVI.

„Po našem prvním, středečním setkání (po zvolení) jsem rád, že vás zdravím v neděli, den Páně, na náměstí, které díky médiím má světové rozměry,“ prohlásil papež v poledne z okna Apoštolského paláce. Pak zahájil modlitbu Anděl Páně. Ta je jednou ze základních křesťanských modliteb. Původ má zřejmě už ve středověku a spekuluje se i o tom, že by jejím původcem mohl být František z Assisi, po němž si nový papež vzal jméno. 

Papež František:

„Boží tvář je tváří milosrdného otce, který má stále trpělivost. Trpělivost s každým z nás. Vždy je trpělivý, chápe nás, neúnavně nám odpouští, pokud se k němu obrátíme s kajícím srdcem. I kdyby naše hříchy byly rudé jako šarlat, boží láska je učiní bílými jako padlý sníh.“


Věřící na Svatopetrském náměstí
Zdroj: ISIFA
Autor: Dan Kitwood/Getty Images

Dopoledne vyrazil papež mezi lidi. Neformální a spontánní povaha nové hlavy katolické církve přitom dělá vrásky jeho ochrance. Papež se zdravil s lidmi, kterým několikrát omluvně ukázal na umělohmotné hodinky na svém zápěstí, že už musí jít na mši. Když bohoslužba skončila, stál před kostelem „jako obyčejný kněz“ a zdravil se s každým, kdo vycházel. Než odjel, znovu šel k nelibosti své ochranky zamávat lidem.

Papež už také napsal osobně první příspěvek na svůj oficiální twitterový účet. Ten převzal po svém předchůdci Benediktu XVI. Účet byl po jeho odchodu nakrátko pozastaven, když ale kardinálové zvolili papeže Františka, začal být znovu aktivní. 

Papežův Twitter:

Logo Twitteru„Drazí přátelé, děkuji vám z celého srdce a prosím pokračujte v modlitbách za mne. Papež František.“


Nový papež František příští sobotu navštíví svého předchůdce Benedikta XVI. Za Benediktem XVI. se papež vydá helikoptérou do papežského letního sídla Castel Gandolfo na jižních svazích Říma, kde nyní jeho předchůdce přebývá. Oba muži by spolu měli poobědvat. Setkání současného i bývalého papeže proběhne v soukromí. František se také příští týden setká s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou, kterou v minulosti kritizoval. 

Papež rozhodl, že zatím také zůstanou na svých postech všichni vysocí úředníci Vatikánu, protože nyní nevidí potřebu změn. „Svatý otec si nyní chce před nějakým (novým) jmenováním či konečným potvrzením dát určitý čas na rozmyšlenou, modlitbu a dialog,“ stojí podle agentury Reuters v prohlášení Vatikánu. Členové kurie podle textu zůstanou prozatímně na svých postech, dokud se nerozhodne jinak.

Hned po Františkově zvolení se přitom vynořily spekulace o rychlých změnách v administrativním vedení Vatikánu, Římské kurii, která čelila obvinění z korupce, vnitřních rivalit a intrik. Reformu fungování kurie totiž požadovali kardinálové ještě před volbou.

Video Reportáž o papežově programu
video

Reportáž o papežově programu

Vrásky na čele římského starosty

Nástup nového papeže do čela katolické církve také přidělává práci římským bezpečnostním orgánům, které musejí čelit přílivu lidí z celého světa. Starosta Říma Gianni Alemanno řekl, že město očekává v příštích dnech asi milion návštěvníků. Na úterní inaugurační mši navíc přijede nejméně stovka vládních delegací, proto jsou nasazeni také ostřelovači.

Se zvýšeným zájmem věřících i turistů se Řím potýká od poloviny února, kdy překvapivě oznámil rezignaci bývalý papež Benedikt XVI. Nejprve do Vatikánu mířily statisíce lidí, aby se s odstupujícím papežem rozloučili. Později se Svatopetrské náměstí zaplnilo kvůli konkláve, které novou hlavu církve začalo vybírat v úterý a zvolilo ve středu.