Připravte se k válečné evakuaci, vzkazuje KLDR cizincům na jihu

Pchjongjang/Tokio - Severní Korea vyzvala cizince v Jižní Koreji, aby se pro případ války přichystali k evakuaci ze země. Soul zatím na výzvu nereagoval, za nutné to nepovažuje ani česká diplomacie. Japonská armáda mezitím rozmístila v centru Tokia obranné střely Patriot, které mají chránit metropoli před případným útokem severokorejských raket. KLDR podle jihokorejských zdrojů dokončila přípravy na odpálení své rakety středního doletu Musudan. Technicky prý může být odpálena už ve středu.

„Korejský poloostrov je na pokraji termojaderné války. Nechceme ublížit cizincům v Jižní Koreji, pokud vypukne válka,“ citovala agentura KCNA mluvčího severokorejského výboru pro mír v Asii a Tichomoří. Evakuační plán si mají dle severokorejského doporučení připravit zahraniční organizace, firmy i turisté.

Jižní Korea zatím na výzvu KLDR nereagovala, česká diplomacie situaci sleduje a koordinuje s Evropskou unií. Podle analytiků je přímý útok na jihokorejskou metropoli Soul krajně nepravděpodobný. Dnešní výzvu lze podle nich zařadit do podobných výroků z minulých dnů a týdnů, které mají podle pozorovatelů za cíl zvyšovat znepokojení v okolních státech a v USA. 

Karel Šrol, tiskové oddělení MZV ČR:

„Ministerstvo zahraničí zastává názor, že dosud prakticky neznámý severokorejský výbor pro mír v Asii a Tichomoří je institucí, která není oprávněna k tomu, aby vydávala prohlášení podobného druhu jménem KLDR. Domníváme se tedy, že v tomto případě jde pouze o neoficiální prohlášení, na které nepovažujeme za vhodné jakkoli reagovat.“


Severní Korea podle jihokorejské agentury Jonhap dokončila přípravy na odpal rakety středního doletu z východního pobřeží země. Raketu Musudan o dosahu až 4 000 kilometrů tak mohou technicky odpálit už ve středu. „Na základě analýzy jihokorejské rozvědky, která zkoumala pohyby kolem severokorejské střely, jsme přesvědčeni, že KLDR dokončila přípravy na odpal. Technicky může být střela odpálena již zítra,“ uvedl podle agentury Jonhap nejmenovaný vysoký jihokorejský vojenský činitel.  

Střelu Musudan severokorejský komunistický režim přitom ještě nikdy netestoval. Podle pozorovatelů lze test rakety očekávat někdy mezi 10. a 15. dubnem.

Tokio rozmístilo Patrioty

V reakci na napětí na Korejském poloostrově byly v Tokiu rozmístěny dvě odpalovací rampy s Patrioty, další rakety budou na dvou dalších strategických místech a připraveny budou také na jihojaponském ostrově Okinawa, kde je velká americká vojenská základna. V pohotovosti jsou v Japonském moři také válečné lodě vybavené protiraketovým obranným systémem Aegis. Ty dostaly rozkaz sestřelit jakoukoli raketu odpálenou v KLDR, která by mířila na Japonsko.

V oblasti vládne v posledních týdnech napětí kvůli zvýšené činnosti severokorejských ozbrojených sil podpořené hlasitou vládní propagandou. Počátkem minulého týdne KLDR přichystala na pohyblivých odpalovacích rampách dvě rakety středního doletu.

Státy Evropské unie se dohodly na textu varovné nóty, kterou hodlají odeslat do Pchjongjangu. Chtějí severokorejský režim upozornit, že by měl respektovat požadavky mezinárodního společenství ohledně kritizovaného jaderného a raketového programu Severní Koreje. Nóta má být reakcí na varování od Severokorejců, že po 10. dubnu nemohou zaručit bezpečnost evropských diplomatů v Pchjongjangu.


Minulý týden vyzvala KLDR zahraniční diplomaty v Pchjongjangu, aby zvážili odchod ze země. Země včetně Česka, které mají v KLDR svá zastoupení, setrvávají na místě. Severokorejští pracovníci dnes také nenastoupili do práce v průmyslovém komplexu Kesong, který KLDR provozuje společně s Jižní Koreou. Stalo se tak den poté, co Pchjongjang oznámil, že pozastavuje činnost továren v Kesongu.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Telefonát Tomáše Etzlera

PP 9.4.

Telefonát Kateřiny Procházkové

Připravte se k válečné evakuaci, vzkazuje KLDR

Na Korejském poloostrově je podle EU jen omezené riziko vojenského konfliktu, přestože situace je nadále velmi napjatá. Evropská unie nemá v severokorejském hlavním městě diplomatické zastoupení, ale velvyslanectví tam má sedm jejích členských států - Německo, Švédsko, Polsko, Británie, Bulharsko, Rumunsko a Česká republika.

Rusko preferuje ve vztahu k Severní Koreji spíš „tichou, neveřejnou diplomacii“, která by vedla k obnově šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu. V rozhovoru pro ruskou televizní stanici RTVi to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle ruského ministra je Moskva za tímto účelem v kontaktu s KLDR, Japonskem, Jižní Koreou i Spojenými státy.