Snowden nedávno předal médiím informace o americkém tajném protiteroristickém programu s krycím názvem PRISM. V jeho rámci prý americká NSA a FBI získávaly z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků. Snowden pobývá od 20. května v Hongkongu a chce údajně požádat o politický azyl v některé další zemi. S tím mu pomáhá organizace WikiLeaks.
„Asi se cítí dost surrealisticky, i když předpokládal, že bude následovat dost silná reakce ze strany americké vlády,“ komentuje Snowdenovu situaci Drake, který pro tajné služby pracoval v letectvu a námořnictvu a v 80. letech odposlouchával východní Německo. Ví, o čem mluví; i když upozorňoval na stejné věci jako Snowden už dávno před ním, Amerika o nich začíná pořádně mluvit až teď.
Thomas Drake, bývalý pracovník NSA:
„Ohrožuje to nejen náš způsob života, ale i uspořádání společnosti, když funguje takto obrovský sledovací systém, stal se rutinním a normalizovaným. Tenhle obludný systém překračuje původní poslání z 11. září - najít a postavit před soud jeho pachatele. (…) S tím, co jsem viděl po 11. září, a s tím, jak se to vyvinulo, tak já si to, co jsem už tehdy zažil, prožívám znovu, stejnou noční můru. V něčem je to ale ještě škodlivější, i když to tak nemusí vypadat - technologie umožňuje, že se všechno děje v pozadí.“
Drake kdysi obvinil NSA, že kryla obrovské finanční podvody a špehovala lidi v rozporu se zákonem. Na rozdíl od Snowdena informoval nadřízené. Když neuspěl, šel s tím do novin. Celý život sloužil vládě, kterou pak obvinil z toho, že šlape po ústavě - a ona ho začala stíhat. Drakeovi hrozilo doživotí, nakonec po letech soudů vyvázl - podle svých slov - jen se zničeným životem.

Reportáž Martina Řezníčka
Reportáž Martina Řezníčka
U 20.6.
Martin Řezníček o soudu na Guantánamu
Nový průzkum nicméně nesvědčí o tom, že by výrazná většina americké veřejnosti Drakeovy obavy sdílela - s plošným sledováním nesouhlasí zhruba polovina lidí, a navíc si většina myslí, že by policie měla Snowdena stíhat. Prezident Barack Obama, tajné služby i FBI tvrdí, že shromážděná data pomohla od 11. září 2001 předejít více než padesáti teroristickým útokům v Americe - například na newyorské metro nebo burzu.
Islandský podnikatel Ólafur Vignir Sigurvinsson, spojený s kontroverzním serverem WikiLeaks, oznámil, že v Číně připravil pro Snowdena soukromé letadlo. To by ho mělo dopravit na Island v případě, že mu vláda v Reykjavíku udělí azyl.