Za nepříjemné otázky ránu: Europoslanec Ransdorf napadl reportéra

Brusel – Doslova rychlostí blesku se v Bruselu rozšířilo skandální video, v němž komunistický europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf napadl před europarlamentem reportéra nizozemské televize GeenStilj TV. Ten se ho zeptal, jak je možné, že za pouhý podpis prezenční listiny inkasoval poslanecké náhrady na celý den – v přepočtu bezmála osm tisíc korun. Český politik pochybení odmítá a tvrdí, že v parlamentu byl delší dobu a plnil si zde své povinnosti.

Podle nizozemské televize strávil Ransdorf v práci pět minut. Jakmile vyšel ze dveří, reportér ho zavalil smrští nepříjemných otázek. „Právě jste si vyzvedl 300 eur za nicnedělání. Právě jste přijel, zapsal se a odcházíte,“ konstatoval. Ransdorf se po něm ohnal, odbyl jej zvoláním „Zmizte! Zmizte! Nechápu, co tady děláte!“ a nadále se s ním odmítl bavit.

PODÍVEJTE SE na incident mezi Miloslavem Randorfem a Tomem Staalem, reportérem televize GeenStilj TV. (Začíná v čase 05:25).

„Řvali na mě, že beru peníze za nic, že jsem přišel a odcházím, není to pravda. Já jsem skutečně tady plnil své povinnosti. Chovali se hrubě, nevybíravým způsobem, a překáželi mi při odchodu, tak jsem se snažil je odstrčit. Řekl jsem, že nemám vůbec zájem s nimi diskutovat. Pronásledovali mě až k mému bytu a zatarasili mi do něj cestu, tak jsem je odstrčil s poukazem na to, že to je můj soukromý prostor, a šel jsem bydlet,“ vysvětlil Ransdorf s tím, že si na žurnalisty už stěžoval u šéfa europarlamentu Martina Schulze. „Nemohu to nazvat jinak než sprosťárnou,“ dodal Ransdorf k pondělnímu incidentu. Tvrdí, že žurnalisté se mu nepředstavili a nechtěli si nechat nic vysvětlit. Podle svých slov byl v europarlamentu delší dobu.

Jeho kolegové ale vidí věc jinak. „Já musím říct, že mě vůbec překvapuje, že někdo může takto agresivně jednat,“ komentoval Ransdorfovo chování místopředseda parlamentu Oldřich Vlasák (ODS). „Politikovi není dovoleno zaútočit na novináře jen proto, že klade nepříjemnou otázku,“ dodává německá europoslankyně a spolupředsedkyně frakce Zelení Rebecca Harmsová. Ransdorf nicméně nebyl jediným reportérovým terčem, vyvést z míry se nechal i italský europoslanec Raffaele Baldassarre, který také použil fyzické násilí.

Ransdorf uvedl, že si uvedené novináře údajně angažoval jistý euroskeptik, který systematicky útočí na evropské instituce a kterého vyhodili z jeho frakce. Svou reakci nevidí jako přehnanou. Kdyby dal průchod svým emocím, jednal by prý úplně jinak - zřejmě jako jeho italští kolegové, protože jednání novinářů podle něj slušné nebylo. Obává se, že podobných incidentů bude přibývat.

V dopise předsedovi europarlamentu Ransdorf píše, že v pondělí cestoval devět hodin, vystoupil na konferenci o budoucnosti Evropské levice, kterou v Evropském parlamentu pořádala lotyšská poslankyně Tatjana Ždanokaová, a po úřadování v kanceláři zamířil do nedalekého bytu. Může podle něj jít o „kampaň proti EP a jeho jednotlivým členům“.

Za každý den v parlamentu mají europoslanci nárok na diety ve výši 304 eur (přes 7 700 korun). Ransdorf podle českých médií nedávno po deseti letech splatil milionové dluhy, a odvrátil tak dražbu své vily a bytu. Na část dluhu si prý však znovu půjčil.

Není to poprvé, kdy se objevují podobná obvinění. Před čtyřmi lety dokonce na veřejnost unikl tajný audit z dílny samotného Evropského parlamentu, který ukazoval, jak poslanci zneužívají veřejné peníze. Před několika lety přinesla německá televize RTL reportáž o tom, jak si europoslanci ze svého mandátu dokázali udělat doslova zlatý důl. Berou peníze, o nichž se jiným politikům může jen zdát - bez ohledu na to, zda chodí, nebo nechodí do práce. Nezřídka se staví v parlamentu – pro jistotu rovnou s kufry – v pátek ráno, zaregistrují se do prezenční listiny, čímž si zajistí svých denních tři sta eur, a pak šupem odjedou na víkend. Už tehdy před štábem televize RTL doslova prchali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 4 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 4 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 10 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...