Může za vykolejení vlaku v Kanadě technik, který nezatáhl ruční brzdy?

Montreal - Za nehodu vlaku s cisternami v kanadském městě Lac-Megantic může podle šéfa přepravní společnosti nejspíš technik, který zapomněl zatáhnout ruční brzdy. Vlak se proto rozjel, vykolejil a vybouchl. O sabotáž ze strany zaměstnanců podle ředitele nešlo. Obviněný technik pochybení odmítá. Kanadští policisté už případ vyšetřují jako trestný čin. Úřady také zvýšily odhad počtu obětí - potvrzených je patnáct, dalších 60 lidí se stále pohřešuje.

Ředitel přepravní společnosti Edward Burkhardt dnes přicestoval přímo na místo nehody. Podle něj může zřejmě za vykolejení vlaku železniční technik, který nezatáhl ruční brzdu. „Myslím, že udělal něco špatně,“ řekl Burkhardt. „Je těžké vysvětlit, proč někdo něco neudělal. Myslíme si, že některé ruční brzdy zatáhl, ale otázka je, jestli jich zatáhl dostatek,“ uvedl.   

Vyšetřování nehody nicméně dál pokračuje. Inspektor Michel Forget jako příčinu nehody vyloučil teroristický útok. Podle dopravního vyšetřovatele Donalda Rosse se podařilo nalézt „černou skříňku“ lokomotivy a vyšetřování se zaměří na sled událostí, které vedly k neštěstí. 

Následky vykolejení vlaku
Zdroj: ČTK
Autor: ABACA/Remiorz Ryan

Nákladnímu vlaku se 73 cisternami s ropou se v sobotu ráno uvolnily brzdy, když stál odstavený bez strojvedoucího na kopci nad městečkem Lac-Megantic. Poté, co se nekontrolovaně řítil z kopce, vykolejil v zatáčce. Následně začaly hořet vagónové cisterny. Požár přitom způsobil hotové peklo a zničil desítky budov. Hasičům se podařilo plameny uhasit až v noci na pondělí.

Neštěstí zřejmě povede ke změnám v praxi, dosud se totiž normálně nechávaly odstavené vlaky bez dozoru. Nehoda také vyvolává debaty ohledně bezpečnosti používaných cisteren z tenké oceli.

Video Kanadská policie předpokládá, že při havárii nákladního vlaku zemřelo všech 50 pohřešovaných
video

Kanadská policie předpokládá, že při havárii nákladního vlaku zemřelo všech 50 pohřešovaných