Richarda III. čeká pohřeb hodný krále

Londýn – Richard III. se po 530 letech nakonec přece jen dočká královské hrobky. Na pohřbení jeho ostatků, které se loni našly při vykopávkách na parkovišti v Leicesteru ve střední Anglii, dá Británie milion liber. Anglický král bude napřesrok pochován s náležitými poctami a ve zvlášť vytvořeném prostoru v leicesterské katedrále. Plány počítají také s novou podlahou a barevnými skleněnými okny.

Britští archeologové pod parkovištěm Grey Friars v anglickém Leicesteru našli loni v září kosterní ostatky z 15. století, které mohly patřit Richardovi III. Vykazovaly panovníkovy fyzické rysy a našly se na místě někdejšího františkánského kostela, v jehož hrobce byl podle nejnovějších poznatků král pohřben. V únoru pak bylo potvrzeno, že kostra patří králi Richardovi.

O uložení králových ostatků se přela města Leicester a York. První argumentovalo tím, že kostra byla nalezena v Leicesteru, zatímco severoanglický York namítal, že právě s ním byl Richardův rod úzce spojen. Někteří příbuzní nesouhlasí, aby ostatky jejich prapředka spočinuly v Leicesterské katedrále, a případ dali k soudu. Leicester přitom chce také do počátku roku 2014 ve městě otevřít muzeum věnované Richardovi III. a místo nálezu ostatků trvale uchovat jako součást připravované expozice.

Richard III. byl posledním králem z rodu Plantagenetů a posledním anglickým monarchou, který zahynul v boji. Padl ve 32 letech v bitvě u Bosworthu 22. srpna 1485, na kterou se vydal právě z Leicesteru. Bitvou u Bosworthu se uzavřela třicetiletá krvavá válka růží, v níž bojovali Yorkové a Lancasterové, dvě větve královského rodu Plantagenetů. Na anglický trůn pak usedl první vládce z dynastie Tudorovců Jindřich VII. Zohavené tělo Richarda III. bylo po bitvě vystaveno v Leicesteru na důkaz, že král skutečně zemřel. Pak bylo uloženo do hrobky ve františkánském kostele, který však později zanikl, a mělo se za to, že panovníkovy ostatky skončily v místní řece.

/*json*/{"map":{"lat":52.634658183027,"lng":-1.1369454860687,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Reportáž Adriany Dergam
video

Reportáž Adriany Dergam