Místní al-Káida pomohla uprchnout pěti stovkám iráckých vězňů

Bagdád – Irácká odnož teroristické organizace al-Káida se přihlásila k sebevražedným útokům na irácké věznice v Tadží a Abú Ghrajbu. Zahynuly při nich na čtyři desítky lidí a přes 500 vězňů uprchlo. Akce začaly v noci na pondělí a trvaly až do včerejšího rána. Podle iráckého ministerstva spravedlnosti se už podařilo dopadnout 108 uprchlíků.

Skupina, která si říká Islámský stát v Iráku, ve svém prohlášení uvedla, že do akce nasadila 12 automobilů s výbušninami a že jí při ní pomáhali sami vězni. Podařilo se jí údajně dostat na svobodu přes 500 bojovníků svaté války. Jsou mezi nimi podle nich i členové vedení irácké al-Káidy. Akci prý zahájili sami vězni. Nejdříve vyvolali zmatek, odzbrojili stráže a výstřely dali znamení gangům čekajícím venku, které pak zaútočily u vjezdů do věznic.

Video Telefonát Jakuba Szántó
video

Telefonát Jakuba Szántó

Nejvíce lidí prý uprchlo z Abú Ghrajbu. Byli mezi nimi velitelé al-Káidy, z nichž mnozí byli odsouzeni k trestu smrti. V obou zařízeních je asi 10 000 trestanců. Irácké úřady předpokládají, že se uprchlíci budou snažit dostat do Sýrie, kde se připojí ke své organizaci a vrátí se pak bojovat znovu do Iráku.