Nejdelší konflikt současnosti vzal čtvrt milionu životů

Bogota - Skoro čtvrt milionu mrtvých má na svědomí už přes půl století trvající konflikt v Kolumbii. Konstatuje to zpráva, kterou nechala vypracovat tamní vláda - velká část obětí jsou přitom civilisté.

Nenápadná guerillová válka zabíjí hlavně nevinné lidi. Tak zní závěr šestiletého zkoumání dnes zřejmě nejdelšího konfliktu na světě. „Celkový počet obětí násilí mezi roky 1958 až 2012 dosáhl 220 tisíc, přitom 80 procent z toho jsou neozbrojení civilisté,“ upozorňuje vedoucí výzkumného týmu Gonzalo Sanchez.

Počátky konfliktu sahají až do roku 1948, kdy radikálové zavraždili populistického politika Jorgeho Gaitána. Ve skutečnou občanskou válku, pro kterou mezi místními zdomácnělo označení La Violencia, přerostlo násilí až na přelomu 50. a 60. let. Proti sobě stojí vláda a dvě levicové skupiny - Revoluční ozbrojené síly FARC a Národní osvobozenecká armáda ELD. Proti nim stojí vládní jednotky i milice chránící zájmy farmářů a podnikatelů.

„Tato válka zanechala smutek po celé zemi. Narušila pravidla humanity i politické a sociální vztahy. Gangy můžou slavit,“ říká Sanchez.

Nejhorší už ale má Kolumbie zřejmě za sebou a teď probíhají mírová jednání s rebely. „Chceme znát pravdu. Chceme porozumět tomu, co se stalo v našich vesnicích a městech. Jen tak budeme schopni říci dost a obrátit stránku,“ upozorňuje kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Vládu podpořily proti rebelům Spojené státy, armáda dostala lepší techniku pro potlačování guerillové války a mohla tak těžit z výhody silnějšího. Násilí na civilistech, mučení i únosů se ale dopouštěly obě strany.

Video Konflikt v Kolumbii vzal čtvrt milionu životů
video

Konflikt v Kolumbii vzal čtvrt milionu životů