Příznivci Mursího svolali na úterý milionový protest

Káhira – S milionovou účastí počítají stoupenci svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího, kteří svolali na úterý další manifestaci na exprezidentovu podporu. Dnes jich tisíce pochodovaly s Mursího fotografiemi v rukou před sídlo vojenské rozvědky v Káhiře, po varování ze strany armády se ale vydaly zpět.

Armáda Mursího odvolala z funkce 3. července a nahradila ho prozatímním vedením, které má sepsat novou ústavu a připravit volby. Muslimské bratrstvo, za něž byl Mursí zvolen, to označuje za převrat a Mursího považuje stále za legálně zvoleného prezidenta.

V Káhiře se pravidelně scházejí odděleně jak stoupenci bratrstva, tak Mursího odpůrci. O víkendových střetech přišlo o život podle nejnovější bilance ministerstva zdravotnictví 80 lidí a na sedm stovek dalších bylo zraněno. Vláda popírá, že policie proti manifestujícím použila ostré střely, ale Muslimské bratrstvo tvrdí, že mezi mrtvými jsou hlavně jeho stoupenci a že je zabili policisté. Armáda i vláda tvrdí, že za násilím při protestech jsou islamisté. Kabinet zároveň pohrozil, že proti všem násilníkům zakročí.

V Káhiře dnes jednala šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová - od Mursího pádu již podruhé. Setkala se s šéfem armády, generálem Abdal Fatahem Sisim, který stál za sesazením prvního svobodně zvoleného egyptského prezidenta. Hovořila také s prozatímním viceprezidentem a prominentním liberálním politikem Muhammadem Baradejem a prozatímním ministrem zahraničí Nabílem Fahmím. Před jednáním s nimi Ashtonová řekla, že hodlá egyptské vedení vybídnout k tomu, aby do politického procesu zapojili zástupce všech Egypťanů. Z jednání Ashtonové s egyptskými představiteli nejsou zatím známy žádné podrobnosti. Baradej ale prý Ashtonovou ujistil, že nové egyptské vedení dělá všechno, co je v jeho silách, k dosažení pokojného východiska ze současné krize.

Demonstrace stoupenců Muhammada Mursího
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hassan Ammar