Na Slovensku unikly odposlechy Nicholsonových telefonátů

Bratislava - Na Slovensku unikly na veřejnost odposlechy telefonátů investigativního novináře Toma Nicholsona, který v minulosti vydal knihu o největší slovenské korupční aféře nazvané Gorila. Zveřejněny byly nahrávky telefonátů Nicholsona s údajným šéfem jednoho ze zločineckých gangů Jurajem Ondrejčákem, který spolu s kolegy čelí obžalobě z několika trestných činů.

Není jasné, kdo tři nahrávky telefonátů Nicholsona zveřejnil. V komentáři autor odposlechů kromě jiného upozornil na to, že si Nicholson s Ondrejčákem tyká a že v minulosti kontakt s mafiány popřel. 

Novinář stále odmítá, že by se s hlavou organizovaného gangu kamarádil nebo psal články, které pro mafiána vyznívaly pozitivně. Tykání vysvětluje tím, že tak se v podsvětí prostě mluví. „První věc, co řeknou, je: Nebudeme si vykat, tykáme si. A buď to přijmeš, nebo řekneš: Nemám zájem,“ brání se Nicholson.

Odposlechy se souhlasem soudu může na Slovensku vykonávat policie nebo tajné služby, nahrávky podléhají utajení a lze je použít pouze v trestním řízení.


Únik odposlechů jako varování?

Z uniklých nahrávek vyplývá, že Ondrejčák a Nicholson hovořili o zakázce pro soukromou bezpečnostní službu blízkou gangu, ale také například o dosud nepotrestané vraždě studenta Daniela Tupého, z níž byly původně podezírány osoby z okolí Ondrejčákovy skupiny. „Byl jsem s ním v kontaktu od roku 2008, v telefonickém i v osobním. Je to součást mé práce,“ uvedl Nicholson k telefonátům s Ondrejčákem.

V krátké době jde o další zveřejněné odposlechy Nicholsonových telefonátů. Nedávno někdo slovenskému listu Sme poslal nahrávku jiného hovoru investigativního novináře s bývalým kolegou. Deník uvedl, že nahrávka pochází z legálního odposlechu novináře, který uskutečnila policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy elitního advokáta a posledního šéfa československého ústavního soudu Ernesta Valka. Nicholson, který se narodil ve Velké Británii a vyrůstal v Kanadě, učil Valka angličtinu.

Novinář nechápe, proč někdo neznámý zveřejnil jeho telefonáty, kde nepadne jediná důležitá informace. Podle něj může jít o varování - právě totiž dopisuje knihu Džungle o slovenském organizovaném zločinu. „Ta skutečná mafie je v politice. To nás stojí miliardy ročně,“ tvrdí Nicholson.

Nejde o první případy, kdy na Slovensku unikly z bezpečnostních složek státu tajné informace. Média například obdržela utajovanou zprávu, která poukázala na machinace při nakládání s majetkem armádní tajné služby. Právě této aféře se letos věnoval i Nicholson. Na svém blogu zveřejnil podrobnější informace k případu.

V roce 2011 se zase objevily na internetu informace popisující údajné uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta. Pravdivost informací ze spisu s názvem Gorila, který prý pochází od tajné služby, dosud nikdo nepotvrdil. Penta protizákonné jednání dlouhodobě popírá.

Video Horizont: Rozhovor s Tomem Nicholsonem
video

Horizont: Rozhovor s Tomem Nicholsonem

Horizont: Rozhovor s Tomem Nicholsonem

6.11.2013, HO

Reportáž Davida Miřejovského

Telefonát Davida Miřejovského