PODÍVEJTE SE: Jak to vypadá v hrobce faraonova osobního lékaře

Abúsír - Poslední velký objev českých egyptologů v Abúsíru, hrobka faraonova lékaře Šepseskafancha, nabízí unikátní pohled na život v období tzv. Staré říše. Štábu ČT se jako první televizi podařilo vstoupit přímo do míst, kam čtyři a půl tisíce let lidská noha nevkročila.

Šepseskafanch byl vlivný lékař faraona, kromě dalších funkcí zastával posty v několika slunečních chrámech. Díky nápisům na zdech, analýze keramiky a prozkoumání kosterních ostatků vyvstává před očima českých vědců obraz muže, který pomáhal určovat směřování starověké říše v polovině 3. tisíciletí před Kristem. „Byl také královským důvěrníkem a čistým knězem, tzv. wab. Jeho tituly ukazují, že se jednalo skutečně o jednoho z nejvýznamnějších úředníků královského dvora,“ říká vedoucí archeologického výzkumu v Abúsíru Miroslav Bárta.

Moc klanu Šepsekafancha, který by se dal přirovnat třeba k rodině Kennedyů nebo Rotschildů, narůstala v době, kdy se čas budovatelů pyramid začal naplňovat. Kamenná hrobka byla ještě ve starověku vykradena - kult pohřbených začal upadat již nedlouho po jejich smrti. Rozsáhlá nekropole detailně dokumentuje vzestup a pád vlivné rodiny na pozadí rozpadající se říše. V bohatě zdobené hrobce vezíra Qara, která je o století mladší, je už prudký úpadek jednoznačný.

Přes nedávné finanční škrty zůstává průzkum jižního Abúsíru s padesátiletou tradicí největším projektem české vědy v zahraniční. A vzhledem k tomu, že se dosud podařilo odhalit jen desetinu celého území, egyptologové věří, že starověké pohřebiště ještě nevydalo zdaleka všechna svá tajemství.

Video Exkurze do hrobky doktora Šepseskafancha
video

Exkurze do hrobky doktora Šepseskafancha

Exkurze do hrobky doktora Šepseskafancha

u 11. 11. 2013

Horizont: Jakub Szántó představuje další objev českých archeologů

Komentář Renaty Landgráfové