Muž se zlatými játry: Bond je těžký alkoholik, zjistili vědci

Londýn – Britští vědci zveřejnili v předvánočním čase zajímavou studii - věnují se v ní spotřebě alkoholu agenta Jamese Bonda. A výsledky nejsou pro 007 ani trochu lichotivé. Vědci totiž spočítali, že Bondova týdenní spotřeba alkoholu čtyřnásobně převyšuje lékaři tolerované množství. Podle studie, kterou otiskl prestižní časopis British Medical Journal, je Bond těžký alkoholik a stěží se dožije šedesátky.

Protřepat, nemíchat…

Tři lékaři podrobně probrali 14 bondovek spisovatele Iana Fleminga a sečetli množství alkoholu, které v nich Bond vypil. Při odečtení týdnů strávených ve věznicích, nemocnicích nebo při rehabilitaci dospěli k závěru, že za týden v průměru zkonzumuje 92 jednotek alkoholu. Pije ho zásadně „v práci“, tedy při plnění povinností agenta britského veličenstva, k čemuž autoři podotýkají, že žádný reálný člověk by nebyl při takové konzumaci schopen řešit složité úkoly a fungovat normálně.

  • Jednotka alkoholu znamená v Británii osm gramů čistého etanolu. V lahvi vína je osm jednotek (64 gramů alkoholu), v půl litru piva tři jednotky (24 gramů alkoholu).

Při použití tohoto přepočtu tedy James Bond týdně konzumuje asi 12 lahví vína a přes 730 gramů etanolu. Světová zdravotnická organizace doporučuje nevypít za týden víc než 210 gramů, tedy ne víc než tři skleničky vína denně. Za rizikovou je považovaná konzumace nad 280 gramů a za zdraví ohrožující víc než 420 gramů za týden.

Lékař Graham Johnson (British Medical Journal): „I když si uvědomujeme společenské tlaky, které člověka nutí konzumovat alkohol, když pracuje s mezinárodními teroristy a hazardními hráči, doporučujeme Bondovi další vyšetření a snížení  spotřeby na bezpečnou míru.“


Ve skutečnosti vypije mnohem víc, tuší vědci

Autoři dále upozorňují, že dostupné údaje zřejmě představují minimum Bondovy konzumace, jelikož lidé mají ve zvyku lhát o tom, co pijí, a snižují skutečnou konzumaci až o 30 procent. V knize Srdečné pozdravy z Ruska našli rekordní údaj z celé série. Bond tam v jediném dni vypil 50 jednotek alkoholu (šest lahví vína). Vystopovali také, že Bond uprostřed své kariéry pití trochu omezil, avšak začal s ním znovu ke konci. To prý odpovídá chování pacientů s játry poškozenými alkoholem. Také oni prý pijí soustavně, avšak množství kolísá.

Podkladem pro studii jsou výhradně údaje z knih. Kolik alkoholu Bond zkonzumoval ve filmech, zůstává otevřenou otázkou. Studie připomíná, že alkohol má každoročně za následek úmrtí 2,5 milionu lidí. Nejčastější příčinou je zranění, cirhóza jater, otrava nebo zhoubný nádor. Osoba, která by pila jako Bond, by musela dřív nebo později trpět depresí, vysokým tlakem, cirhózou, nádorovým onemocněním a sexuální dysfunkcí. Lze z toho vyvodit, že by se Bond nemohl dožít vysokého věku.

Britský spisovatel Ian Fleming zemřel na infarkt v 56 letech. Domníváme se, že Bond by nežil déle, píše se ve studii.

Video Horizont ČT24: James Bond má potíže s pitím
video

Horizont ČT24: James Bond má potíže s pitím