Příměří v Jižním Súdánu se vzdaluje, jednání stále nezačala

Addis Abeba/Juba - V etiopském hlavním městě dnes měla začít jednání o příměří v Jižním Súdánu. Dosud však neodstartovala. V zemi nadále pokračují boje mezi příznivci prezidenta Salva Kiiry a Rieka Machary. Nejhorší situace je ve městě Bor a metropoli Juba. Právě u Boru dnes rebelové zabili generála při přepadení vládních sil. Pokračující nepokoje by mohly úspěšné zakončení očekávaných jednání ohrozit.

Cílem netrpělivě očekávaného jednání je zastavit boje, které v Jižním Súdánu začaly před třemi týdny a které si vyžádaly nejméně 1 000 mrtvých. „Doufáme v rychlou dohodu, která povede k zastavení nepřátelských akcí a k opatřením s cílem vytvořit příznivé prostředí k vyřešení politických otázek. Naši lidé trpěli v boji za nezávislost a neměli by trpět znovu,“ uvedl Niag Deng Nial, vedoucí delegace jihosúdánské vlády.

Podle vůdce rebelů ale příznivé podmínky pro přímé mírové rozhovory neexistují. „Žádáme propuštění politických vězňů a to, aby jim byl umožněn volný přístup k mírovým rozhovorům v Addis Abebě, taky žádáme odsun ugandských ozbrojených sil z Jižního Súdánu a zrušení výjimečného stavu v zemi,“ představil požadavky Tabang Deng Gai, vůdce delegace rebelů.

Na pátečních předběžných jednáních se obě strany dohodly, že přímé rozhovory začnou v sobotu. Nakonec byly v sobotu zahájeny jen formálně a jejich skutečný začátek byl odložen na dnešek. Důvodem prvního odkladu prý bylo, že nebyl včas dopracován program těchto rozhovorů. Proč rozhovory nezačaly ani do této chvíle, oficiální zdroje zatím neupřesnily.


I během snah o mírová jednání boje pokračují

Dohodnutá mírová jednání zastínily další střety mezi příznivci prezidenta Salvy Kiira a zastánci bývalého viceprezidenta Rieka Machara. Nejtvrdší boje probíhají ve strategicky významném městě Bor, kde dnes rebelové zabili také jednoho generála při přepadení vládních sil. Prudké přestřelky hlasí i hlavní město Juba.

Právě to, že boje probíhají i v době rozhovorů, je zřejmě největší hrozbou pro jejich úspěšné zakončení. „Je nutné, aby se zastavily bojové akce. Nemůžeme tolerovat, aby lidi trpěli, zatímco politici jednají v klidném hotelu mimo zemi,“ uvedl Alex Ronds, zvláštní zástupce EU pro oblast Afrického rohu.

Státy vyzývají občany, aby opustili zemi

Ambasáda Spojených států v Jižním Súdánu kvůli přetrvávajícímu násilí již vyzvala americké občany, aby zemi opustili. Ministerstvo zahraničí USA zároveň oznámilo, že snižuje početní stav personálu velvyslanectví v Jubě. Evakuaci svých občanů z Jižního Súdánu organizují i jiné státy, například Velká Británie, Etiopie, Keňa, Somálsko a Uganda. Krize v Jižním Súdánu nabývá podoby etnické války. Za současným prezidentem stojí příslučníci kmene Dinků, za bývalým vicepremiérem Nuerové. Konflikt si vyžádal přes tisíc mrtvých, na 200 tisíc lidí opustilo domov.