Tichý protest: Čínský bojovník proti korupci před soudem mlčel

Peking – Ani slovo dnes před soudem v Pekingu neřekl čínský bojovník proti korupci Sü Č'-jung, který je obviněn z údajného podněcování nepokojů a narušování veřejného pořádku. Do srpnového zadržení pracoval jako advokát a zaměřoval se na lidská práva. Otevřeně také kritizoval vládu, že nedostatečně bojuje s korupcí na úřadech. Soud čeká tento týden také několik Süových stoupenců, všem hrozí několikaleté vězení. Sü a jeho obhájci považují soud za nespravedlivý.

Soud se koná za zavřenými dveřmi a za přísných bezpečnostních opatření; Süovi stoupenci ani novináři do jednací síně nesmějí. „Proces je utajovaný, abychom nevěděli, jak probíhá. A abychom se nedozvěděli výsledek. Rozsudek v takovém případě nebude nikdy spravedlivý,“ říká stoupenec protikorupčního hnutí Ču Ťia-čchi. „Přišel jsem, abych mu vyjádřil podporu. Je nevinný. Pro čínskou společnost toho udělal mnoho, hlavně pro obyčejné lidi, jejichž práva bránil,“ dodává další příznivec vězněného aktivisty Sü Siang-jüe.

O případ se zajímají i západní diplomaté, ani je ale do budovy nepustili. Podle úřadů by se do sálu nevešli a cizinci u soudu s čínským občanem prý nemají co pohledávat. Evropská unie dala najevo znepokojení už po Süově srpnovém zatčení.

Policie zatkla několik protestujících 

Sü a jeho obhájci považují soud za nespravedlivý a na protest během celého šestihodinového jednání nepromluvili. Před soudní budovou se shromáždili Süovi stoupenci s transparenty a provolávali kritická hesla. Policie proti nim zasáhla a několik jich zatkla. „Minulý týden jsem žádal o svědectví pěti lidí, aby přišli vypovídat. Nejen že to soud zamítl, ale policie navíc v posledních dvou dnech tyto svědky omezovala,“ říká Süův právník.

Süovi hrozí až pětileté vězení. Kdy bude vyřčen rozsudek, pekingský soud nesdělil. Agentura Reuters proces označila za nejvýznamnější případ vedený proti disidentům v Číně od roku 2009, kdy byl nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po odsouzen za „podvratnou činnost“ k 11 letům vězení.

Sü Č'-jung:

„Tato země potřebuje statečné občany, kteří mohou vstát a pevně se držet svého přesvědčení.“

Sü stál v čele kampaně za průhlednost příjmů politiků. Byl obviněn z narušování veřejného pořádku kvůli nespočetným protestům, které podle úřadů pomáhal organizovat. Jejich účastníci volali po rovnosti ve vzdělání nebo zveřejnění příjmů veřejných činitelů s cílem lépe bojovat proti korupci.

Soudní procesy čekají také na šest členů Süovy skupiny nazvané Nové občanské hnutí; konat se mají ve čtvrtek a v pátek v Pekingu. Předpokládá se, že budou všichni shledáni vinnými a soud je pošle do vězení na několik let.

Skupiny na ochranu lidských práv kritizovaly čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za procesy s aktivisty, kteří usilovali o totéž, co prezident oficiálně prohlašuje - tedy přísný boj proti korupci. Amnesty International to označila za pokrytectví. „Namísto slíbeného zákroku proti korupci prezidenta Si Ťin-pchinga jsme svědky zákroku proti těm, kdo chtějí korupci odhalovat,“ říká odbornice na východní Asii Roseann Rifeová.

Sü byl zadržen už před čtyřmi lety - zastal se tehdy obětí skandálu s jedovatým mlékem. Melaminem se otrávilo přes 300 tisíc kojenců, šest jich zemřelo. Úřady ho za jeho aktivismus potrestaly domácím vězením. Odhodlaného zastánce spravedlnosti to ale v jeho činnosti neodradilo.

ICIJ: Příbuzní čínských pohlavárů skrývají majetek v daňových rájích

Atmosféra v Číně je zvlášť vypjatá. Soud totiž začíná právě ve chvíli, kdy reportéři z Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ) vyrukovali s obřím skandálem. Podle nich příbuzní čínských pohlavárů ve velké míře využívají různých daňových rájů, aby zde skryli nahromaděný majetek. Mezi osobami vlastnícími podíly ve firmách registrovaných v daňových rájích jsou i švagr prezidenta Si Ťin-pchinga a syn a zeť bývalého premiéra Wen Ťia-paa. ICIJ se odvolává na informace, které unikly ze zhruba 2,5 milionu dokumentů.

Agentura AFP nicméně připomíná, že společnosti registrované v daňových rájích mohou být legální, a rovněž podotkla, že neexistují důkazy, že by politici o zmíněných aktivitách svých příbuzných věděli. Společnosti ale často bývají spojeny se střetem zájmů a zneužíváním vládní moci.

ICIJ se zmiňuje o téměř 22 000 klientech daňových rájů z Číny a Hongkongu, mezi nimiž jsou dále členové rodiny někdejšího prezidenta Chu Ťin-tchaa, bývalého premiéra Li Pchenga a zesnulého vůdce Teng Siao-pchinga, oceňovaného za to, že v 80. letech otevřel čínskou ekonomiku světu. Podle ICIJ na seznamu nechybějí ani poslanci čínského parlamentu, šéfové státních podniků a někteří z nejmajetnějších Číňanů, například nejbohatší Číňanka Jang Chuej-jen anebo Pony Ma a Čang Č'-tung, zakladatelé čínské internetové společnosti Tencent.

Sdružení novinářů vládním činitelům, bohatým podnikatelům a dalším osobám jmenovaným ve zprávě poslalo dopisy, většina z nich ale neodpověděla. Mluvčí čínské diplomacie novinářům na pravidelné tiskové konferenci řekl, že článek je nepřesvědčivý a vyvolává otázky ohledně vedlejších motivů.

Devadesát procent klientů z kontinentální Číny, kteří mají peníze v daňových rájích, si zřídilo společnosti na Britských Panenských ostrovech, často s pomocí západních firem, jako je UBS a PricewaterhouseCoopers, konstatovali vyšetřovatelé. Sedm procent si vybralo Samou a tři procenta jiné daňové ráje. Britské Panenské ostrovy byly mimo jiné cílem bohatého podnikatele v oblasti nemovitostí Teng Ťia-kueje, který si v roce 1996 vzal za manželku sestru prezidenta Si Ťin-pchinga. Na základě zmíněné zprávy Teng vlastní padesátiprocentní podíl ve společnosti Excellence Effort Property Development, registrované na ostrovech.

List The New York Times a agentura Bloomberg v roce 2012 zveřejnily článek o údajném obrovském majetku, který nashromáždily rodiny expremiéra Wena a prezidenta Sia. Čínské úřady následně zablokovaly internetové stránky těchto médií v Číně a zprávu odsoudily jako snahu očernit čínské vedoucí představitele. Obdobné reakce se dočkala organizace ICIJ, jejíž webové stránky jsou rovněž ode dneška nedostupné. Stejně tak nedostupné jsou dnes stránky listu The Guardian, Le Monde a hongkongského deníku Ming Pao, které se sdružením ICIJ spolupracovaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při ruském útoku na Dnipro zemřeli nejméně dva lidé

Noční útok ruských sil za pomocí dronů a raket si v ukrajinském Dnipru vyžádal nejméně dva mrtvé a pět zraněných. Výbuchy se ozývaly velkou část noci a po útocích vypukly požáry. Další bezpilotní letouny a střely mířily na Charkov. Značně poškozené byly i domy v Záporožské oblasti, podle tamních úřadů ale jejich obyvatelé vyvázli bez zranění.
09:42Aktualizovánopřed 11 mminutami

Thajsko obviňuje Kambodžu z rozpoutání bojů, ty pokračují třetím dnem

Na hranicích mezi Thajskem a Kambodžou došlo v sobotu k dalším střetům. Boje se brzy ráno odehrávaly v thajské pobřežní provincii Trát, uvedla agentura Reuters s odvoláním na thajské námořnictvo. Thajsko v pátek obvinilo Kambodžu z rozpoutání bojů a vyzvalo k ukončení nepřátelských akcí. Zabito bylo od začátku konfliktu nejméně třicet dva lidí, dalších 130 tisíc lidí muselo v důsledku bojů opustit domovy, dodala agentura.
před 1 hhodinou

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 14 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 16 hhodinami
Načítání...