František poprvé jmenoval kardinály, „asistoval“ mu Benedikt

Vatikán – Papež František dnes poprvé v roli hlavy římskokatolické církve jmenoval nové „přímé podřízené“ – 19 kardinálů. Šestnáct z nich je mladších 80 let, budou se tedy moci zúčastnit příští volby nového papeže. Zbývající trojice ztratila možnost zúčastnit se konkláve, ale obdrží hodnost „emeritní kardinál“. Ceremonie ve Svatopetrském chrámu se překvapivě zúčastnil i emeritní papež Benedikt, který se na veřejnosti objevil poprvé od chvíle, kdy loni koncem února rezignoval.

Zdroj: ČTK/AP Autor: L\'Osservatore Romano

Purpur nově oblékne šest hodnostářů z Evropy (z Německa, Itálie, Španělska a Británie), zbytek reprezentuje ostatní kontinenty. Nové kardinály mají ode dneška například Nikaragua, Korea, Burkina Faso, Filipíny či jedny z nejchudších zemí světa Haiti a Pobřeží slonoviny. Kardinálem se stal i Františkem jmenovaný vatikánský státní tajemník Pietro Parolin.

Jedním z kardinálů je nově i 98letý Loris Francesco Capovilla, osobní sekretář někdejšího papeže Jana XXIII. Právě on byl jediný z hodnostářů, který dnes do Vatikánu osobně nedorazil. Už předem se omluvil kvůli chatrnému zdraví podlomenému vysokým věkem.

Evropské zastoupení ve sboru oslabilo

Sbor kardinálů-volitelů má po dnešku 122 členů, tedy hodnostářů mladších 80 let, a poprvé je mezi nimi celá polovina duchovních, kteří nepocházejí z Evropy. Celkově je nyní kardinálů 218. Naposledy se počet kardinálů rozšiřoval v listopadu 2012, kdy jich Benedikt XVI. jmenoval šest. Zatím nejpočetnější jmenování se uskutečnilo v éře papeže Jana Pavla II., který v roce 2001 jmenoval najednou 40 kardinálů.

Právě emeritní papež dnes vzbudil ve Vatikánu pozdvižení, neboť se aktu jmenování osobně zúčastnil. Šestaosmdesátiletý Benedikt v bílém rouchu se po vstupu do svatostánku pozdravil se současným pontifikem, věřící ho pak přivítali užaslým potleskem. Ceremonii přihlížel z přední lavice, seděl mezi ostatními kardinály. Šlo o jeho první veřejné vystoupení od loňské rezignace (Jak žije Benedikt? Čtěte víc).

Média nyní spekulují, že se bude Františkův předchůdce do života ve Vatikánu více zapojovat. Objevit by se mohl už u slavnostního svatořečení bývalých papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII., které se bude konat 27. dubna.

Papež František poprvé jmenoval kardinály
Zdroj: ČTK/AP
Autor: L\'Osservatore Romano