Pozvat ruské vojáky byla chyba, připouští Janukovyč

Rostov na Donu - Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč připustil, že postupoval špatně, když požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o vyslání ruských vojáků na Krym. Odtržení poloostrova od Ukrajiny je podle něj tragédie, kterou by prý sám nepřipustil.

„Krym je tragédie, velká tragédie,“ řekl Janukovyč a tvrdil, že něco takového by se nestalo, kdyby zůstal u moci. Krymské referendum prý uspořádali sami obyvatelé poloostrova jako protest proti novému režimu radikálních nacionalistů v Kyjevě, který vnímali jako hrozbu. S odtržením poloostrova od Ukrajiny však osobně nemůže souhlasit a pokusí se přesvědčit Putina, aby anektovaný poloostrov Ukrajině vrátil, a to „za jakýchkoliv podmínek“, včetně „maximální možné míry nezávislosti, avšak jako součásti Ukrajiny“.

Po únorovém pádu Janukovyčova režimu Rusko Krym vojensky ovládlo. K plné anexi došlo po referendu, ve kterém se drtivá většina obyvatel ostrova vyjádřila pro připojení k Moskvě. Ukrajina ani Západ anexi neuznávají.

Viktor Janukovyč poskytl rozhovor agentuře AP
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ivan Sekretarev

Odstřelovači nestříleli na můj příkaz

Janukovyč uprchl v únoru do Ruska po tříměsíčních protestech proti jeho režimu, které v Kyjevě nakonec přerostly v ozbrojené srážky s více než stovkou mrtvých. V rozhovoru pro zpravodajskou agenturu AP a ruskou televizi NTV se zapřísáhl, že nevydal odstřelovačům rozkaz střílet do demonstrantů. Naopak jej prý jeho okolí kritizovalo, že vůči protestům postupoval příliš mírně a stavěl se proti použití násilí.

V souvislosti se svou rozmařilou rezidencí za Kyjevem, která šokovala davy Ukrajinců, popřel jakékoliv nařčení z korupce. Podle agentury AP hovořil o své sbírce desítek automobilových veteránů s hrdostí. Tvrdil také, že neudělil žádné výhody svému synovi, který se během Janukovyčovy vlády rychle změnil ze zubaře v miliardáře. Sám věří, že se jednou na Ukrajinu vrátí, ale žádné podrobnosti neprozradil.

Video Janukovyč doufá, že se na Ukrajinu vrátí
video

Janukovyč doufá, že se na Ukrajinu vrátí

Janukovyč opět vybízel Ukrajince k uspořádání referend o postavení regionů, tedy o federalizaci země, namísto prezidentských voleb, naplánovaných na 25. května. Prý „nelze zapřahat vůz před koně“, a tak nejprve musí občané rozhodnout o uspořádání státu a následně změnit ústavu a až pak lze uvažovat o parlamentních či prezidentských volbách. Jinak hrozí destabilizace, která může skončit i rozpadem státu, varoval.

S myšlenkou přeměny Ukrajiny ve federální a neutrální stát přišla o uplynulém víkendu Moskva, Kyjev ale ruský návrh rezolutně odmítl. 

Putin může Janukovyče ještě potřebovat - kvůli jihovýchodním regionům

„Rusko si drží Janukovyče jako eso v rukávu. Činí tak se zřetelem na jihovýchodní regiony Ukrajiny pro případ, že bude záhodno zopakovat krymský scénář,“ odhadl ruský politolog Pavel Salin. Prý si Janukovyč schválně vybral agenturu AP, aby svými názory oslovil i Západ. Ukrajinský politolog Vadim Karasev si z interview zase vyvodil, že se Moskva snaží překazit či alespoň pošramotit kampaň před prezidentskými volbami na Ukrajině. 

Putin sice dal jasně najevo, že považuje Janukovyče za politickou mrtvolu, nicméně nadále trvá na tom, že ukrajinský kolega byl sesazen nezákonně a zůstává legitimním prezidentem.