Podle nově zachyceného signálu baterie černých skříněk slábnou

Perth - Další možné signály ze ztraceného malajsijského boeingu zachytila australská loď. Signály, které by mohly pocházet z černé skříňky stroje, trvaly dlouhou dobu - ten delší až sedm minut. Do akce je už zapojena i hlubokomořská ponorka, která má vytvořit sonarovou mapu míst, odkud signály vycházely. 

Zdroj: ČTK/AP/Australian Defense Force Autor: LSIS Bradley Darvill

Australské lodi Ocean Shield se podařilo znovu zachytit akustické signály, které byly v oblasti pravděpodobného zřícení stroje zaznamenány už o víkendu, řekl v australském Perthu koordinátor celé pátrací akce Angus Houston. Mohlo by jít o signály z černé skříňky letounu společnosti Malaysia Airlines. Signály však byly tentokrát slabší, což by mohlo nasvědčovat tomu, že baterie budou brzy vybité, domnívá se Houston.

Podle leteckého inženýra Jiřího Hlinky je teď nejdůležitější co nejpřesněji zaměřit polohu skříněk, aby se zvýšila šance na jejich nalezení i po úplném vybití baterií. „V současné době je dost velká šance, že bychom mohli letadlo najít a vyzvednout části, které budou potřeba,“ soudí Hlinka.

Video Zachycené signály slábnou, pátrání ale stále nekončí
video

Zachycené signály slábnou, pátrání ale stále nekončí

Zachycené signály slábnou, pátrání ale stále nekončí

U 9.4.

Potápění do velkých hloubek je srovnatelné s letem na Měsíc

Letecký inženýr: Je třeba co nejrychleji upřesnit polohu skříněk

Let směřující z Kuala Lumpuru do Pekingu osmého března téměř jistě skončil ve vodách Indického oceánu, ale trosky se dosud nenašly. Na palubě bylo 239 lidí. Podle úřadů se nyní na pátrání v zóně vzdálené přes 2 000 kilometrů západně od australského pobřeží podílí až 15 letounů a 14 lodí.

Letadlo z neznámých důvodů změnilo kurz a stočilo se na jih. O příčině havárie se jen spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Na palubě letadla byly dvě černé skříňky, pátrací týmy už ale mají čtyři signály, které jsou od sebe navíc vzdálené až 24 kilometrů. Jak uvedl Josef Šlechta z Výzkumného zkušebního a leteckého ústavu, je těžké definovat, jak daleko od sebe skříňky mohou být, ale rozhodně to nemohou být desítky kilometrů. Ke dvěma signálům ze soboty přibyly další dva, z nichž první trval pět a půl minuty a druhý sedm. Na určení místa pátrání pod hladinou je to ale málo. „Signály přicházejí z různých míst, a to ve mně vzbuzuje méně optimismu, než kdybychom je získávali pořád z jednoho,“ říká kapitán amerického námořnictva Mark Matthews.

Dno, které teď sleduje 15 letadel a 14 lodí, je navíc velmi členité a složité. Vedle plochých pánví jsou tam i strmé příkopy, zlomy a podmořské hory. Až se zóna pátrání díky signálům zmenší, přijde na řadu Bluefin 21 – ponorka, která už je připravená na palubě australské lodi Ocean Shield. Hledání letadla trvá už měsíc a zatím stálo v přepočtu 800 milionů korun.