Příměří v Jižním Súdánu je po pár hodinách zřejmě u konce

Juba - V Jižním Súdánu začalo dnes ráno platit křehké příměří. Ovšem krátce poté, co klid zbraní vstoupil v platnost, se armáda a vzbouřenci začali vzájemně obviňovat z jeho porušování. Jde o špatnou zprávu pro zahraniční vyjednávače, kteří se o příměří zasadili a doufali, že tím skončil ozbrojený konflikt v této africké zemi. Ten začal loni v prosinci a vyžádal si tisíce mrtvých a milion obyvatel vyhnal z domovů.

Jednotky jihosúdánské armády byly napadeny ve státě Jednota, především u ropného střediska Bentiu, uvedl mluvčí armády Philip Aguer. Mluvčí ozbrojených rebelů Lul Ruai Koang toto tvrzení odmítl a obvinil armádu, že to ona použila násilí ve státě Jednota. Navíc prý vojáci porušili příměří také ve státě Horní Nil. Žádné z tvrzení zatím nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Člen mise OSN v Jižním Súdánu o žádném porušení příměří neví.

Ani lednové příměří dlouho nevydrželo

Na začátku příměří se v pátek dohodli prezident Salva Kiir s vůdcem povstalců Rieke Macharem. Také předchozí pokus o usmíření, dojednaný v lednu, skončil během několika dní. Znepřátelené strany se vzájemně obviňovaly z nedodržování jeho podmínek. Kiir a Machar se v pátek sešli tváří v tvář poprvé od zahájení násilností.

Znesvářené strany čelí tlaku Spojených států a Organizace spojených národů, aby ukončily krvavé boje, jejichž oběťmi jsou civilisté na základě etnické příslušnosti. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve své nejnovější zprávě oznámila, že obě strany konfliktu se dopouštějí válečných zločinů.

Současně OSN a Spojené státy varovaly před hrozící genocidou a hladomorem v zemi, která nezávislost na Súdánu získala teprve v roce 2011. V Jižním Súdánu pak vládl Kiir jako prezident a Machar jako viceprezident, dokud se nepohodli o dva roky později.

Páteční dohoda počítala s zavedením příměří do 24 hodin a brzkým vytvořením přechodné vlády. Dohodu pak přivítaly i Spojené státy. Ministr zahraničí John Kerry ujednání označil za „možný průlom“ a vyzval obě znepřátelené strany, aby zajistily splnění všech bodů dohody. Poradkyně Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Suzan Riceová prohlásila, že podepsaný dokument je příslibem ukončení krvavého konfliktu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 35 mminutami

„Nejvíc cool diktátor“ Bukele míří za Trumpem

Salvadorský prezident Nayib Bukele bude v pondělí jednat s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Oba státníky přitahuje politika „železné pěsti“, píše server France24. Bukelemu se na úkor lidských práv podařilo výrazně snížit kriminalitu v zemi. Pro Trumpa je klíčovým spojencem v jeho deportačním úsilí.
před 35 mminutami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 39 mminutami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku, informují ukrajinské úřady a média.
před 1 hhodinou

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 3 hhodinami

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...