Bruselané zuří, nad hlavou jim létají stovky letadel denně

Brusel - Belgická vláda překvapivě odsouhlasila, že nad svým hlavním městem a sídlem celé Unie nechá přelétávat stovku letadel denně. Obyvatelé belgické metropole byli v šoku, který ale postupně vystřídal vztek. Letadla totiž přelétávají nad Bruselem od šesti hodin ráno do jedenácti večer. Belgické úřady už evidují přes tisíc stížností.

Video Obyvatelé Bruselu brojí proti přeletům stovek letadel denně
video

Obyvatelé Bruselu brojí proti přeletům stovek letadel denně

Takové emoce už evropská čtvrť Bruselu dlouho nezažila. Za vše mohou letadla, konkrétně hluk, který doléhá na Brusel. Nově totiž začala vzlétat a přistávat přímo nad srdcem samotné Evropské unie. Kritici tvrdí, že se Brusel stal jediným městem Evropy, jež se dobrovolně vystavuje obří bezpečnostní hrozbě, když nad místy, kde zasedají pohromadě všichni šéfové vlád a států EU, nechá přelétávat stovku letadel denně.

Letadla se nad Bruselem poprvé objevila už v únoru. Až jarní teploty ale obyvatele přiměly otevřít okna. Když se na ně vyvalil hluk, zděšeně se ptali, co se děje. To už ovšem bylo pozdě. Nový plán přeletů ušetřil vlámský venkov – jak někteří škodolibě poznamenali, vlámské krávy na pastvinách – a 80 procent letů frekventovaného mezinárodního letiště přenesl nad Brusel.

Ušetřeno bylo 1 100 lidí v dosavadních oblastech přeletů, když se letadla nasměrovala na oblast s víc než čtvrtmilionem Bruselanů, kteří doposud o letadlech neměli ani ponětí. Nejvíc zasažené jsou výstavní čtvrtě, kde žije největší počet eurobyrokratů (zhruba 22 tisíc). Podle nich jsou letadla ve výšce 1 700 stop nad zemí provokací. Nad Bílým domem ve Washingtonu nebo Buckinghamským palácem v Londýně by něco takového možné nebylo, nad 70 klíčovými budovami včetně europarlamentu nebo Evropské komise je to realita.

Bruselské ulice už zaplavily protestní letáky. Lidé je sami začali dávat do oken a lepit, kam se dá. Před belgickými parlamentními, lokálními i evropskými volbami je to téma číslo jedna. Politici se hádají do krve, kdo za co může. A letadla budou velkým tématem dál. Od jara do podzimu totiž počet letů v Bruselu stoupá ze 16 až ke 20 tisícům měsíčně.

Noví čeští europoslanci, kteří si budou pronajímat byty nebo hotely v Bruselu, by tak měli pečlivě vybírat, v jaké čtvrti jsou letadla nejméně slyšet.

Video Unikátní časosběrné video: Letový provoz nad Zemí
video

Unikátní časosběrné video: Letový provoz nad Zemí