Ruská armáda u hranic s Ukrajinou teprve „začíná balit“

Kyjev - Ruské ministerstvo obrany se dnes vyjádřilo k okolnostem odchodu svých jednotek od ukrajinských hranic. Stažení, které armádě v pondělí nařídil prezident Vladimir Putin, podle Kyjeva i západních expertů navzdory příkazu Kremlu ani nezačalo. Ministerstvo oznámilo, že vojáci teprve demontují tábory a nakládají techniku určenou k přesunům do kasáren. Návrat prý skončí k 1. červnu. 

Vojenské cvičení, během ukrajinské krize už přinejmenším třetí, zorganizovalo ruské velení v Rostovské, Belgorodské a Brjanské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou. „Během posledních 24 hodin jednotky demontovaly polní tábory a dokončily přípravu techniky k přesunu na železniční stanice a letiště,“ vysvětlilo okolnosti ukončení manévrů ruské ministerstvo.

Manévry ve třech oblastech u ukrajinských hranic podle ruského velení ukončily půlroční výcvikový cyklus. Jejich průběh podle ministerstva potvrdil správnost rozhodnutí organizovat vojenská cvičení v „odloučených prostorech“ a zvýšit pětinásobně intenzitu bojových střeleb. Přesun zpět do kasáren bude ukončen k začátku letní výcvikové sezony, který připadá na 1. červen.

Severoatlantická aliance dnes znovu upozornila, že žádné známky stahování ruských vojsk patrné nejsou. Absenci významnějších pohybů u rusko-ukrajinských hranic v úterý potvrdil i americký Pentagon. V estonském Tallinnu dnes činitel americké armády připustil, že „jisté pohyby vojsk“ jsou patrné, o rozsáhlejších přesunech ale prý nelze hovořit.

Kyjev na ruské manévry upozorňuje s rostoucím znepokojením, zejména v souvislosti s nedělním prvním kolem ukrajinských prezidentských voleb. Rusko dnes navíc zahájilo další cvičení, tentokrát velké letecké manévry s účastí desítek stíhacích a bombardovacích letounů. Cvičení pod kódovým označením Aviadarts-2014 konané ve Voroněži asi 200 kilometrů od ukrajinských hranic Moskva označuje za „leteckou soutěž“, které se prý Ukrajina nemusí nijak obávat. 

Slavjansk hlásí těžké boje, podle rebelů bylo pod palbou i centrum města

Východoukrajinský Slavjansk, který už několik týdnů ovládají proruští povstalci, v noci na dnešek opět čelil dělostřeleckému ostřelování. Palba vládních sil podle rebelů směřovala hlavně na nádraží a centrum města, oznámila agentura Interfax. Naopak podle webu listu Ukrajinska pravda ukrajinští vojáci ještě v úterý večer a v noci u Slavjanska bez vlastních ztrát odrazili útoky rebelů, kteří se prý pokoušeli prorazit obklíčení.

„Národní garda ostřeluje osadu Semjonovka, slavjanské nádraží a centrum města. Nevybuchlý granát dopadl na balkon obytného domu,“ řekl Interfaxu nejmenovaný člen štábu separatistů. Situace ve městě je prý krajně napjatá a potyčky pokračují.

Podle serveru newsru.com se palba soustředila na stanoviště rebelů a ztráty mezi civilisty nejsou hlášeny. Samozvaný starosta Slavjanska a jeden z vůdců místních vzbouřenců Vjačeslav Ponomarjov navrhl odeslat děti do táborů v okolí, protože „město čekají těžké dny“.

Podle odhadu OSN si ukrajinský konflikt vyžádal na 250 obětí, z toho zhruba polovičku na východní Ukrajině.

Hlídky na předměstí Slavjansku
Zdroj: ČT24

Třetí kulatý stůl, opět bez rebelů

Třetí ukrajinský kulatý stůl, který má podle Kyjeva otevřít cestu k ukončení vnitrostátní krize, hostí dnes jihoukrajinský Mykolajiv. Souběžně s ním se v černomořském přístavu uskuteční výjezdní zasedání ukrajinské vlády. Pořádání kulatého stolu se po Kyjevu a Charkově měl původně ujmout východoukrajinský Doněck. Podmínku vlády, aby byla zajištěna bezpečnost všech účastníků, ale zjevně není schopen splnit.

První kulatý stůl se konal minulou středu, druhý pak v sobotu. Žádný z nich ale hmatatelné výsledky nepřinesl. Podle ukrajinských médií je podobná akce neproduktivní, pokud se do ní nezapojí zástupci východoukrajinských vzbouřenců. Ty ale vláda Arsenije Jaceňuka odmítá pozvat.

Video U Slavjansku se opět bojuje
video

U Slavjansku se opět bojuje