USA přišly o svůj „národní poklad“: Zemřela spisovatelka Angelouová

Washington – Zemřela americká spisovatelka a básnířka Maya Angelouová. Bylo jí 86 let. Kromě své literární činnosti se do historie zapsala jako bojovnice za práva žen a menšin. Její nejznámější knihou je sbírka Vím, proč pták v kleci zpívá, ve které popisuje nelehké dospívání černošské dívky na americkém jihu ve třicátých letech minulého století. Jejím skonem podle amerického prezidenta Baracka Obamy přišel svět o „jedno z nejjasnějších světel naší doby“.

Angelouová se proslavila hlavně svými autobiografickými knihami, známá jsou ale i její politická vystoupení po boku amerických černošských vůdců či prezidentů. „Žila život jako učitelka, aktivistka, umělkyně a lidská bytost. Byla bojovnicí za rovnoprávnost, toleranci a mír,“ uvedl její syn Guy B. Johnson.

Poté, co v roce 1969 vydala svou prvotinu Vím, proč pták v kleci zpívá, se stala jednou z prvních černošských autorek, jejichž díla přijala široká veřejnost. Vedle sedmi autobiografických knih pak vydala řadu divadelních her, básnických sbírek, esejů či knížek pro děti.

Bolestné dětství

Pro tvorbu ženy, která se narodila v chudé rodině v St. Louis jako Marguerite Ann Johnsonová, byl určující trýznivý zážitek z dětství. V osmi letech ji znásilnil přítel její matky. Když o činu řekla lidem z místní komunity, zavraždili ho. Protože si za jeho skon kladla vinu, dlouhých pět let pak údajně nepromluvila a útěchu našla v psaní. „Myslela jsem, že ho zabil můj hlas. Zabila jsem ho, protože jsem řekla jeho jméno. A pak jsem si řekla, že už nebudu mluvit, protože můj hlas by někoho zabil,“ napsala ve svých pamětech.

Než Angelouová vydala svá první díla, vystřídala celou řadu povolání. Byla kuchařkou, prostitutkou, herečkou, zpěvačkou či tanečnicí, vydala několik alb. Koncem 50. let se stala přední představitelkou hnutí bojujícího za práva černochů a žen. Několik let žila v Africe a seznámila se s řadou černošských vůdců. Stala se blízkou spolupracovnicí Martina Luthera Kinga i Malcolma X.

Video Zemřela americká spisovatelka Maya Angelouová
video

Zemřela americká spisovatelka Maya Angelouová

V 90. letech se dostala i do blízkosti demokratických prezidentů USA. Napsala báseň On the Pulse of the Morning pro inauguraci prezidenta Billa Clintona. Vystoupila také v prezidentské kampani Baracka Obamy. Ten jí v roce 2011 udělil Prezidentskou medaili svobody, která je ve Spojených státech nejvyšším civilním vyznamenáním.

Prezidenti se sklání před památkou velké spisovatelky

„Během svého nezapomenutelného života, vystřídala Maya řadu profesí. Především ale byla vypravěčka příběhu a její největší příběhy byly pravdivé,“ prohlásil Obama v reakci na úmrtí černošské spisovatelky.

Podle Obamova předchůdce Billa Clintona odchodem Angelouové přišly Spojené státy o svůj „národní poklad“. On a jeho žena Hillary pak ztratili „milovanou přítelkyni“. „Básně a příběhy, které psala a které nám předčítala svým silným hlasem, byly darem moudrosti, důvtipu, odvahy a milosrdenství,“ zdůraznil Clinton.

Angelouová byla aktivní až do konce svého života. Působila jako profesorka amerických studií na univerzitě ve městě Winston-Salem v Severní Karolíně. Ve svém posledním facebookovém postu v pondělí napsala, že ji „nečekaná zdravotní událost“ přiměla zrušit její plány. Smrt si ji nakonec našla v jejím domě ve Winston-Salemu.