Zakažte elektronické cigarety v uzavřených prostorách, nabádá WHO

Ženeva – Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes doporučila zákaz kouření elektronických cigaret ve veřejných uzavřených prostorách vzhledem k riziku, jaké podle ní e-cigarety představují pro pasivní kuřáky. Podle WHO by také měl být zaveden zákaz prodeje tohoto typu cigaret nezletilým. Omezení elektronických cigaret razantně odmítají zastánci kouření, jako je například český senátor Jaroslav Kubera. Nad návrhem WHO se však podivují i lékaři, kteří se snaží s klasickými cigaretami bojovat.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

Světová zdravotnická organizace ve své dlouho očekávané zprávě o elektronických cigaretách rovněž vyzvala, aby se přestaly prodávat e-cigarety s příchutí ovoce, sladkostí a alkoholických nápojů, které lákají především mládež. Téměř ze všech veřejných míst by měly být odstraněny prodejní automaty s e-cigaretami, dodala WHO.

Nad návrhem razantně omezit e-cigarety se podivují i někteří lékaři. Řada z nich poukazuje, že tyto přístroje slouží i jako forma tzv. náhradní terapie nikotinem. V českém prostředí však omezení navržené WHO zatím nepřipadá v úvahu především z jiného důvodu. „Debata o tom, zda zakázat elektronické cigarety uvnitř, mi přijde bezpředmětná, pokud tady nemáme ani zákaz klasických cigaret,“ upozornila lékařka Eva Králíková s tím, že i pro elektronické cigarety by měla regulace existovat. „Zcela určitě může vzniknout závislost na nikotinu z elektronických cigaret, už proto by nějak regulovány být měly,“ dodala.


WHO dále žádá země, které ratifikovaly Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, aby zvážily omezení reklam, propagace a finanční podpory e-cigaret. Při propagaci elektronických cigaret by například jejich výrobci neměli mít dovoleno zdůrazňovat kladný vliv e-cigaret na lidské zdraví, neměli by tedy třeba tvrdit, že elektronické cigarety pomáhají lidem přestat kouřit. Takováto prohlášení musejí být nejprve „podložena přesvědčivými vědeckými důkazy“, podotkla organizace.

Video E-cigareta jako kuřácký robertek i nikotinová terapie
video

E-cigareta jako kuřácký robertek i nikotinová terapie

E-cigareta jako kuřácký robertek i nikotinová terapie

UK 26.8.14

Králíková: Důležitější je zákaz klasických cigaret

Důrazně proti jakémukoli omezování elektronických cigaret je senátor Jaroslav Kubera. Tvrdí, že nemohou kuřákovu okolí sebeméně škodit. „To je vlastně pračka vzduchu: Zvlhčuje, nesmrdí. A ten smrad je to, co irituje nekuřáky nejvíc,“ zdůraznil. Doporučení WHO považuje za krok protikuřáckých fanatiků. „To je něco, jako kdybyste na plese zakázal tančit nebo na diskotéce zakázal hudbu. To je typický nesmysl, kdy jistá skupina spasitelů dospěla k závěru, že jsou na světě proto, aby ostatní poučovali, co mají a co nemají dělat,“ podotkl Jaroslav Kubera. Za příčinu údajné agresivity nekuřáků potom Kubera považuje nedostatek nikotinu.


Elektronické cigarety musejí podléhat regulacím, aby „se minimalizovaly emise jedovatých látek“, uvedla WHO s tím, že i tyto cigarety znamenají „vážnou hrozbu“ pro mladistvé a vývoj plodu v těle matky.

E-cigarety, zařízení na baterii, která přeměňují kapalnou náplň s nikotinem na páru, jsou rychle rostoucí alternativou kouření cigaret. Mezi řadou kuřáků jsou oblíbené, protože neobsahují dehet a další chemické látky jako běžné cigarety. Odborníci ale upozorňují, že škodliviny, byť v menším množství, jsou v e-cigaretách také. „Elektronická cigareta je něco jako robertek. Je příjemná, ale přece jenom to není ono,“ charakterizoval potom e-cigaretu Jaroslav Kubera.


E-cigarety byly vyvinuty a patentovány v Číně. Samotné zařízení se skládá z několika částí a díky zahřívání kapalné náplně (tzv. e-liquid) se z této směsi uvolňuje nikotin, který poté kuřák vdechuje. Záleží přitom na složení kapaliny, která mnohdy ani nikotin obsahovat nemusí anebo se nabízí v několika jeho koncentracích. Například silný kuřák tak může postupně snižovat množství vdechovaného nikotinu. Nedochází přitom ke spalování jako u klasických cigaret, ale pouze k odpaření náplně. Proto se e-cigaretě říká i nikotinový vaporizér.

Součásti elektronické cigarety
Zdroj: ecigaretka.cz