Americký úřad povolil nasazení dronů: Zatím pro účely natáčení

Washington – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) uvolnil regule omezující provoz bezpilotních letounů v civilním sektoru. Úřad povolil šesti televizním a filmovým společnostem nasazení dronů – ty budou pořizovat záběry v těžko přístupných lokalitách. Bezpilotní letouny chtějí využívat i další společnosti, třeba Google nebo Amazon tak chtějí přepravovat zásilky.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: Stocktrek Images

„Dnešní oznámení je milníkem na cestě k širšímu využívání bezpilotních přístrojů, aniž bychom ustoupili z přísných pravidel letové bezpečnosti,“ komentoval rozhodnutí FAA americký ministr dopravy Anthony Foxx. Aparáty podle něj v budoucnu najdou využití i v zemědělství a stavebnictví a při údržbě velkých technologických komplexů.  

Televizní a filmové společnosti, které licenci získaly, se musely zaručit, že bezpilotní letouny budou mít pod kontrolou tak, aby je při nasazení neztratily z dohledu. Nesmějí je využívat v noci a před každým letem musejí provést jejich technickou prohlídku.   

Díky uvolnění regulí může vzniknout 70 tisíc pracovních míst

Americká vláda loni vytvořila šest polygonů pro testování komerčního využití bezpilotních aparátů. Uchazeči o takové využití se už hlásí: společnost Google chce využívat bezpilotní letouny k přepravě zásilek, firma Amazon chce s jejich pomocí dopravovat objednané zboží zákazníkům až domů.  

Vývoj a výroba bezpilotních letounů se proto stala v posledních letech kvetoucím segmentem amerického leteckého průmyslu. Podle odhadu expertů může po uvolnění letových regulí vzniknout v USA během tří let až 70 tisíc nových pracovních míst.  

Dostatečně pružné jsou podle agentury Reuters už i americké zákony: FAA je povinna na žádost o využívání bezpilotního aparátu reagovat do 120 dnů. Celostátní legislativa pro využívání těchto přístrojů ale v USA zatím stále neexistuje a povolení FAA se vydávají v režimu výjimek.