Britský parlament doporučil vládě uznat Palestinu, Cameron to ale odmítl

Londýn - Britský parlament schválil doporučení vládě, aby oficiálně uznala Palestinu jako stát. Premiér David Cameron ale prostřednictvím svého mluvčího ještě před zahájením poslanecké debaty vzkázal, že oficiální politika Londýna vůči Palestině se ani po parlamentní výzvě nezmění. Sám ministerský předseda dal na vědomí, že se zdrží hlasování.

Pro doporučení zvedlo ruku 274 poslanců Dolní sněmovny, proti jich bylo dvanáct. „Tato sněmovna je přesvědčena, že vláda by měla v rámci příspěvku k zajištění řešení dvou států uznat palestinský stát vedle Izraele,“ uvádí se ve schváleném prohlášení.

Hamas slaví výročíLondýn dosud Palestinu jako stát neuznává, ale připouští, že by tak mohl učinit kdykoli v budoucnu, pokud se bude domnívat, že by to podpořilo mírový proces mezi Palestinou a Izraelem.


Palestinský stát hodlá jako první západoevropská země uznat Švédsko. Minulý týden to oznámila nová švédská vláda levého středu premiéra Stefana Löfvena. Řešení spočívající v koexistenci dvou států, Izraele a Palestiny, které je cílem mírového procesu, podle Löfvena vyžaduje vzájemné uznávání.