Ďáblův advokát. Šest let se podílel na obhajobě Karadžiće v Haagu

Haag - Jméno Radovan Karadžić je neodmyslitelně spjato s etnickým běsněním na Balkáně z první poloviny 90. let minulého století. Mnozí bývalého politického vůdce Bosenských Srbů považují za jednoho z hlavních strůjců obléhání Sarajeva i pozdějšího masakru ve Srebrenici a doufají, že mezinárodní tribunál v Haagu ho za tyto válečné zločiny pošle do vězení. Právě před soudem v Haagu poznal Karadžiće mladý srbský právník Marko Sladojević.

Když se rozpadala Jugoslávie, bylo Markovi patnáct let. Žil v Bělehradu a s kamarády chodil protestovat proti Slobodanu Miloševičovi. Posléze, bylo to krátce před leteckými údery ze strany NATO, opustil Sladojević Srbsko a vydal se do Nizozemska studovat práva. Jako sedmadvacetiletý se tu dostal k obhajobě jednoho z Karadžičových spolupracovníků. Když v roce 2008 dopadli i samotného bosenskosrbského předáka, požádali ambiciózního právníka, aby se do případu zapojil.

Video O případu Karadžiće by rád vydal knihu
video

O případu Karadžiće by rád vydal knihu

„Zajímalo mě, jestli je možné najít pravdu o tom, co se stalo během konfliktu v Jugoslávii. To byl hlavní důvod, proč jsem to vzal,“ vzpomíná Marko, jehož příběh zfilmoval do podoby dokumentu Aleksandar Nikolic. Film byl promítán i na nedávném Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

„On nepomáhá Karadžičovi, je součástí soudního procesu. Měl by přispět k sestavení toho, co se dělo. Jeho práce je úplně oprávněná. Nemyslím, že by dělal něco nemorálního,“ prohlásil režisér Nikolic na adresu hlavního hrdiny dokumentu.

Karadžićův obhájce vydá s kolegy po skončení přípa…Marko Sladojević na případu strávil víc než šest let. S Radovanem Karadžičem byl v kontaktu skoro denně. „Není arogantní, je velmi vzdělaný a velmi chytrý. Můžete se s ním bavit o všem, o literatuře, historii,“ popisuje svého klienta.


Jak Marko přiznává, studium materiálů o válce v tehdejší Jugoslávii plných bolestných až šokujících věcí na něm zanechalo stopy. „Je to moje práce, moje kariéra a posun vpřed. Zároveň mě to hodně změnilo. Hlavně po emocionální stránce. Když každý den slyšíte o utrpení lidí, jste v běžném životě mnohem míň citliví. Srdce vám zkamení, přestanete být schopni jakýchkoli emocí,“ neskrývá srbský právník.

Svého času dva nejhledanější muži Evropy - Karadžić a Mladić
Zdroj: Zimní olympijské hry