Z Kyjeva nedostanete ani hřivnu, vzkázal Jaceňuk k východu

Kyjev – Ukrajinská vláda prý nebude zasílat jakékoliv dávky a dotace do oblastí ovládaných povstalci, prohlásil premiér Arsenij Jaceňuk. Jde mimo jiné o reakci na nedělní separatistické volby, které Kyjev neuznal a prohlásil je za vážné ohrožení mírových dohod z Minsku. Dokonce se rozhodl zrušit v září vydaný zákon o zvláštním postavení regionu Donbas. Na plán, avizovaný v úterý, už zareagovali také povstalci a vyslali zpátky podobný vzkaz - stopnutím zákona se křehklé dohody z Běloruska zbortí.

Video Libor Dvořák komentuje ruskou armádu u ukrajinské hranice
video

Libor Dvořák komentuje ruskou armádu u ukrajinské hranice

„Dokud tato území budou kontrolovat samozvanci, vláda tam dotace nepošle,“ řekl Jaceňuk na zasedání vlády. „Až z Doněcka a Luhanska zmizí pryč ruští teroristé, neprodleně vyplatíme každému ty sociální dávky, na které má nárok,“ přislíbil premiér podle webu listu Ukrajinska pravda. Vyplácet dotace regionům ovládaným „ruskými teroristy“ by podle premiéra znamenalo, že peníze „ukradnou ruští bandité, ale k lidem se (dávky) nedostanou“.

Předseda vlády současně podle agentury Interfax-Ukrajina uvedl, že vláda bude nadále dodávat elektřinu a plyn na povstalecká území, přestože rebelové za ně neplatí. „Jsou tam naši občané a vláda nenechá tyto lidi zmrznout, protože to by vedlo k humanitární katastrofě. Je to naše území, jsou to naši lidé - a s teroristy se vypořádáme zvlášť,“ vysvětlil Jaceňuk. „Zima je před dveřmi. Jestli se zachováme tvrdě, dopadne to tvrdě v prvé řadě na naše občany. Budeme tam dodávat plyn a elektřinu,“ ujistil.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko včera hodnotil separatistické volby jako akt, který není v souladu s minskými dohodami. Uspořádání voleb, jejichž výsledky Západ neuznává, by mohlo vést ke změně ukrajinského zákona o zvláštním postavení oblasti Doněcké a Luhanské lidové republiky. 

Host Studia ČT24 o Ukrajině

„Jeden z vůdců separatistů říkal, že je zrušení zákona jedno, že ten zákon byl málo konkrétní, byl příliš povšechný, nevyznačoval přesně, jaké pravomoci, kdo bude mít, a za sebe bych dodal, že separatisté Kyjev stejně nerespektovali,“ řekl Libor Dvořák, komentátor Český rozhlas Plus.

„Ukrajinista Bohdan Kopčák měl zajímavou myšlenku, kterou vyslechl v ukrajinských médiích, že pokaždé, když přijede další humanitární konvoj, to je vždycky dvě stě nebo tři sta obrovských kamionů, tak se boje zintenzivní, takže si umíme představit, jaká pomoc na těchto kamionech přijíždí. Ten poslední byl pátý nebo šestý, a zatímco kolem prvního byl obrovský rozruch, mluvilo se o tom, že by tyto konvoje mohly na Ukrajinu jezdit, ale pod dohledem ukrajinské pohraniční stráže a Červeného kříže, dnes už nad něčím takovým nikdo ani nevzdechne. Ty konvoje tam jezdí zcela bez kontroly a nikdo neví, co na těch kamionech je,“ popsal Dvořák.


Také separatisté vzápětí varovali Kyjev před ohrožením minských dohod. „Kyjevská klika jednostranným rozhodnutím o zrušení těchto zákonů fakticky škrtla minskou úmluvu,“ zní v prohlášení separatistů. Zároveň separatisté prohlásili, že z jejich strany bude příměří nadále udržováno. Toto prohlášení je v rozporu s informacemi ukrajinské armády, která často zaznamenává ozbrojené incidenty.

Vyšetřování tragédie letu MH17

Trosky letadla MH17Důkladné a nezávislé vyšetření sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou, než padne rozhodnutí o zahájení soudního řízení, dnes vyzdvihl nizozemský premiér Mark Rutte. Vyjádřil se během jednodenní návštěvy Malajsie.

Zjištění viníků se přitom protahuje, příslušné úřady se hájí, že počasí a pokračující nepřátelství na východě Ukrajiny zpomalují postup objasňování nehody. Zpráva by měla být k dispozici na jaře příštího roku. Od včerejška také probíhá jednání o přepravě zbylých trosek letadla.

Letadlo na lince Amsterdam-Kuala Limpur se v červenci zřítilo na východě Ukrajiny. Neštěstí nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, ze dvou třetin Holanďanů. Povstalci a armáda se vzájemně obviňují ze zavinění pádu.


Představitelé Donbasu zároveň žádají, aby byly minské dohody opětovně posouzeny, protože z nich měl prezident Porošenko vyjmout klíčové body. „Na novém znění jsme připraveni pracovat,“ uvedli. Porošenko reaguje na situaci na východě a na zprávy o možném útoku teroristů posílením vojenských jednotek a zpřísněním dopravního omezení a hospodářského režimu.

  • „Přijetí zákona o zvláštním postavení a zákona o amnestii (pro povstalce) ve znění dohodnutém s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou jsou závazkem Kyjeva,“ uvedli předáci proruských povstalců ve svém prohlášení.

Představitelé ukrajinské vlády a separatistů uvedli minské dohody v platnost 5. září. Dvanáctibodový dokument znamenal v prvé řadě přerušení palby, dále pak kontroly dodržování příměří a výměny zajatců.