Severní Korea propustila další dva Američany

Washington – Severní Korea propustila dva vězněné americké občany Kennetha Baeho a Matthewa Millera, oba jsou podle americké tajné služby na cestě do USA. V říjnu KLDR pustila na svobodu Američana Jeffreyho Fowlea, který byl ve vazbě od června. Millera a Baeho na cestě z KLDR doprovází podle stanice CNN šéf amerických tajných služeb James Clapper. Americký prezident Barack Obama vyslovil povděk nad jejich bezpečným návratem.

„Je to skvělý den pro ně a jejich rodiny,“ prohlásil Obama v Bílém domě. „Samozřejmě jsme velmi vděční za jejich bezpečný návrat,“ dodal.

Misionář Bae byl v KLDR odsouzen na 15 let za „pokus o svržení severokorejské vlády“, jak tvrdí KLDR. Baeův syn neskrýval nad zprávou o jeho propuštění nadšení. „To je úchvatné. Nemůžu být šťastnější,“ řekl.

Miller byl v polovině září odsouzen na šest let za to, že po příletu do Severní Koreje roztrhal své vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o porušování lidských práv v KLDR.

Kenneth Bae 

„Zhubnul jsem nejméně sedm kilogramů. Je pro mě velmi těžké zůstat teď v táboře. Žádám americkou vládu, aby se opravdu snažila a poslala sem někoho.“ 

Matthew Miller

„Americká vláda je známá tím, že má silnou politiku ochrany svých občanů. U mého případu jsem ale nezaznamenal žádnou změnu.“ 


Důvodem Fowleovy vazby bylo zřejmě to, že v hotelovém pokoji zapomněl bibli. Šíření křesťanství je v ateistické Severní Koreji považováno za zločin. USA v říjnu vyvracely spekulace, že Fowleovo propuštění bylo výsledkem výměnného obchodu. Pchjongjang tvrdil, že reagoval na opakované žádosti amerického prezidenta Baracka Obamy. Ministr zahraničí John Kerry v říjnu řekl, že USA jsou v kontaktu s rodinami zbylých dvou Američanů, a že jsou připraveny obnovit jednání o jaderném odzbrojení KLDR.

Video KLDR propustila další Američany
video

KLDR propustila další Američany

KLDR od šestistranných jednání o ukončení svého jaderného zbrojního programu, kterých se účastnily také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy, jednostranně odstoupila v roce 2008.