Překupníci s orgány podvedli desítky nepálských vesničanů

Káthmándú - Desítky vesničanů v Nepálu se stávají oběťmi nelegálního obchodu s orgány. Chudí zemědělci prodali podvodníkům své ledviny, aniž by věděli, co je čeká. Nejenže slíbené peníze nikdy nedostali, ale navíc mají vážné zdravotní problémy a nemohou tak vykonávat svoji práci, která je zároveň jejich živobytím. Pomoci by jim měl nový vzdělávací program.

Celé rodiny ve vesnici Hokshe, které už se začalo říkat „ledvinová banka“, darovaly své orgány za příslib lepšího života. Překupníci jim slíbili pět tisíc dolarů za jednu ledvinu, z peněz ale nakonec viděli jen zlomek. „Je to už 13 let, co jsem daroval svou ledvinu, a stále to bolí, když pracuji. Napálili mě a podvedli mě, ale já nic neřekl,“ líčí zemědělec Kumar Budathoki.

Farmáři jsou tak nejen bez peněz, ale navíc i neschopní znovu pracovat. Ani to však neodradilo další vesničany od vidiny rychlého zisku. Svou ledvinu darovala i Budathokiho žena a mladší bratr, také oni teď čelí vážným zdravotním problémům. „Ani jsem nevěděl, co je to ledvina. Nikdy jsem nechodil do školy,“ přiznává Budathokiho soused Mohan Sapkota.

Ledviny míří k bohatým Indům

Sociální pracovníci proto zahájili speciální kampaň nazvanou podle Budathokiho vesnice. „Podařiilo se nám zahájit proces s překupníky a byli jsme úspěšní. Teď můžeme bezpečně říct, že obchod s ledvinami v této vesnici je pod kontrolou,“ říká Krishna Pyari Nakarmi, jeden z pracovníků Operace Hokshe.

Právě ledviny jsou nejčastějším orgánem od živých dárců, se kterým se nelegálně obchoduje. Většina těch získaných od Nepálců připadne bohatým pacientům v Indii. Jen za minulý rok se policii podařilo zatknout deset pašeráků lidských orgánů.