Politici v Berlíně chtějí dealerům v parku přebrat zákazníky

Berlín – V Berlíně se vede boj o jeden z parků. Dřív oblíbený Görlitzer obsadili dealeři drog, kteří se chovají čím dál agresivněji. Jen pár metrů od nich si přitom hrají děti. Ani razantní policejní zátahy je nevytlačily. Radnice příslušné čtvrti proto navrhuje jiné řešení: ať prodej marihuany organizuje samo město.

Video Berlín chce organizovat prodej marihuany
video

Berlín chce organizovat prodej marihuany

Dealeři drog v parku pár metrů od hrajících si dětí. „Kupuju od Afričanů trávu, balíček za 25 eur. Prodávám ji turistům za 35 eur,“ řekl Weltu jeden z dealerů, kteří místo doslova ovládli. Mladý člověk tudy takřka nemůže projít, aniž by mu nenabídli drogy. Prodávají se dokonce i na nástupišti přilehlé stanice metra. 

Se setměním pak přichází razie. Několik desítek policistů bezúspěšně prohledává park. „Část dealerů oslovuje turisty a nabízí jim hašiš. Pak je ale pošlou za další osobou, která drogu prodává. Takže když kontrolujeme ty, kteří drogu nabízejí, nic u sebe nemají,“ vysvětlil mluvčí berlínské policie Stefan Redlich.

Agresivita dealerů roste. Za minulý víkend tu vážně pobodali dva lidi a zničili restauraci. Lidé si stěžují, že je policie nedokáže ochránit. „V tomhle roce už jsme v parku provedli víc než 350 zásahů. Problém je, že situace se nelepší,“ konstatoval Redlich. 

Zlepšení slibuje radnice městské části Kreuzberg, kam Görlitzer Park spadá. Vládne tu neobvyklá koalice – Zelení, postkomunistická Die Linke a Piráti. Politici chtějí dealerům jednoduše přebrat zákazníky. „Chceme zřídit odběrové místo s licencí a pod dozorem městské části,“ podotkl zastupitel Pirátské strany Oliver Waack-Jürgensente.

U Görlitzer Parku tak má vzniknout první německý Coffee shop. Právní překážky kontroverzního projektu jsou ale obrovské. „Návrh připravíme do několika měsíců, to zvládneme. Když ho ale úřady odmítnou, bude soud trvat aspoň dva roky,“ upozornil Waack-Jürgensente. 

Berlín se chlubí titulem nejzábavnějšího města světa a Görlitzer Park se stal jednou z jeho bizarních atrakcí. Podívat se na dealery posílají své klienty dokonce i někteří turističtí průvodci.