Moskva trpělivě čeká na Mistraly, Hollande se k předání nemá

Paříž – Paříž odkládá plánované předání jedné z válečných lodí Rusku. Oznámila to kancelář francouzského prezidenta. Zdůvodňuje to současnou situací na Ukrajině. Jedno ze dvou plavidel třídy Mistral měla ruská armáda dostat už v říjnu. Rusko plánuje na lodě čekat. V případě nedodržení kontraktu se ovšem hodlá soudit.

Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard korun) je největším prodejem zbraní jakékoliv země NATO Rusku. První loď měla být Rusům odevzdána do konce října, Paříž ale kvůli vývoji na Ukrajině předání odložila s tím, že se v listopadu uvidí, jaká je situace.    

Náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov podle státní agentury RIA Novosti reagoval na nejnovější prohlášení Paříže slovy, že Rusko „zatím“ nebude vznášet proti Francii žádné požadavky ohledně dodávky prvního Mistralu. Očekává totiž, že se kontrakt naplní. „Budeme trpělivě čekat. Zatím nepočítáme s žádnou akcí,“ konstatoval Borisov.

Reakce Moskvy: 

„Pokud nám Mistral nedají, budeme se soudit a uplatníme sankce. Chování Ruska se bude přísně řídit podepsanou smlouvou.“


Paříž je pod tlakem ze strany Aliance, ozývá se z Ruska

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov označil další odklad za důkaz nátlaku na Francii ze strany NATO. „Kdyby záleželo na rozhodnutí (prezidenta Françoise) Hollandea, loď by nám dodali. Francie se snaží balancovat mezi svými závazky vůči Rusku a závazky vůči Severoatlantické alianci a Evropské unii,“ uvedl ruský poslanec. „Hollande se snaží projevit jakousi solidaritu, podstatnou roli hraje americký nátlak,“ soudí Puškov.    

RIA Novosti minulý týden s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného ruského činitele uvedla, že Moskva dává Paříži lhůtu do konce listopadu na předání první ze dvou válečných lodí. Pokud se tak nestane, má v úmyslu požadovat tučné finanční odškodnění.

Jak šel čas s Mistraly…

Smlouvu o dodávce dvou plavidel, která mohou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy dlouho před ukrajinskou krizí. Ruská armáda měla první ze dvou moderních výsadkových lodí od Francie převzít již na konci října, ale Paříž kvůli situaci na Ukrajině předání odložila. Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí na Paříž tlak, aby ruské vojenské námořnictvo neposilovala.    

První loď nazvaná Vladivostok je prakticky připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Ovládat plavidlo se již ve Francii učilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Jméno nese po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty anektovalo. Ukrajina ho ale dál považuje za své území.