Po 40 letech se obnoví vyšetřování vraždy Piera Paola Pasoliniho

Řím – Italské úřady znovu přešetří vraždu Piera Paola Pasoliniho. Testy totiž odhalily na oblečení kontroverzního režiséra a scenáristy stopy DNA nejméně tří lidí, za vraždu byl přitom odsouzen pouze tehdy sedmnáctiletý prostitut Pino Pelosi, který trvá na své nevině a tvrdí, že na vraždě režiséra se podílelo nejméně šest lidí.

Nové vyšetřování vraždy má být založeno na testech DNA, o něž zažádal Pasoliniho bratranec Guido Mazzon, a také na výpovědích Pelosiho, který byl odsouzen k devítiletému vězení. Pelosi v roce 1975 vypověděl, že jej Pasolini obtěžoval na římském nádraží Termini, a přiznal, že jej pak v Ostii i zabil, když se bránil údajnému pokusu třiapadesátiletého režiséra o znásilnění.

Pier Paolo Pasolini byl zavražděn 2. listopadu 1975 v pobřežním městě Ostia nedaleko Říma. Zohavené tělo se našlo na tamním fotbalovém hřišti. Okolnosti brutální vraždy ale vždy obestíralo tajemství.


Vyšetřovatelé už od začátku pochybovali, že oběť mohl zmasakrovat jediný člověk. Na místě činu byly nalezeny kusy oděvu a stopy, které nepatřily ani Pasolinimu ani Pelosimu. Pelosi nyní tvrdí, že pachatelé Pasoliniho přejeli třemi automobily a jedním motocyklem a že jejich totožnost neznal.

Dosud nelze vyvrátit ani politicky motivovanou vraždu. Režisérovi snímků Dekameron nebo Canterburské povídky vyhrožovaly smrtí krajně pravicové organizace kvůli jeho poslednímu filmu Saló aneb 120 dnů sodomy. Režisér totiž ve filmu kritizoval i fašistickou diktaturu Benita Mussoliniho. Vyšetřování Pasoliniho vraždy bylo obnoveno několikrát, ale pokaždé bezvýsledně.