Časované bomby - vraky u břehů Švédska

Stockholm - Na dně Baltského moře u švédských břehů jsou stovky potopených lodí z různých dob. Z mnohých dodnes uniká palivo, což ohrožuje mořský život i pobřežní oblasti. V zemi teď roste tlak, aby stát přestal vymáhat zodpovědnost u majitelů lodí a sám se postaral se o toxický hřbitov pod hladinou.

Na dně kolem švédského pobřeží našli místo posledního odpočinku tisíce lodí. Většina je neškodná, 300 z nich ale v útrobách skrývá nebezpečné látky. Některé se už rozpadají a začínají jedy vypouštět. Švédské vody jsou tak jen krůček od ekologické pohromy. „Jsou tam tisíce tun paliva. A jestli se takové množství dostane ke břehům, bude nás čištění pobřeží stát opravdu hodně,“ poznamenal Olsson. 

Video Z vraků lodí u Švédska uniká palivo
video

Z vraků lodí u Švédska uniká palivo

Švédské námořní úřady chtějí po státu, aby se o odklízení nejnebezpečnějších vraků začal starat sám. K podmořskému smetišti se totiž nikdo nehlásí. „Bez majitele vraku není jasné, čí to je zodpovědnost,“ říká Olsson. 

Metody, jak se nebezpečných látek zbavit, přitom existují. A nechybí ani údaje, kterých lodí se urgentní čištění týká. Budoucnost je ovšem otázkou peněz.

Za první fázi by měla vláda ve Stockholmu zaplatit v přepočtu 120 milionů korun. Vědci ale předpokládají, že náklady ještě porostou. „Musíme zvážit rizika a ohrožení, jež by úniky z těchto vraků představovaly pro pobřeží i své okolí,“ konstatovala švédská ministryně životního prostředí Asa Romsonová.  

  • Ne každý vrak je ale pro Švédy bolehlavem. Po 333 letech z hlubin vytáhli luxusní loď ze 17. století. Koráb Vasa odpočívá v muzeu a patří k nejpopulárnějším atrakcím Stockholmu.