Palestinský ministr podle Izraelců prodělal infarkt. Bajky, zní od Palestinců

Jeruzalém/Ramalláh - Izraelci a Palestinci se neshodují v příčině smrti palestinského ministra, který zemřel při středeční demonstraci na Západním břehu Jordánu. Jordánští a izraelští lékaři na základě pitvy tvrdí, že příčnou smrti Zijáda abú Ajna byl infarkt. Podle palestinských patologů ale jeho smrt zavinily slzný plyn, fyzické napadení a opožděný převoz do nemocnice. Incident zvýšil napětí mezi Izraelci a Palestinci. Několik desítek Palestinců dnes napadlo kamením izraelské policisty u Hebronu, podle prvních zpráv se incident obešel bez zranění.

Podle palestinského ministra pro civilní záležitosti Husajna Šajcha byly příčinou úmrtí údery a vystavení slznému plynu. Dodal, že ke smrti přispělo také to, že okupanti bránili převozu do nemocnice, kde mohl být ministrův život zachráněn. Informace, které o příčině smrti šíří Izrael, považuje Husajn Šajch za bajky.

Ministr prodělal infarkt, tvrdí Izraelci

Izraelské ministerstvo zdravotnictví ve své zprávě uvádí, že příčinou úmrtí bylo „ucpání koronární tepny“ krevní sraženinou pravděpodobně v důsledku stresu. Na tom se s Izraelci shodli i jejich jordánští kolegové. Při pitvě konstatovali, že smrti předcházelo lehké krvácení v oblasti krčních svalů a aorty. Abú Ajn prý krvácel i z dásní a jazyka, což ale mohlo vzniknout při pokusu poskytnout mu první pomoc na místě.

Izraelská zpráva také uvádí, že abú Ajn měl nemocné srdce a že tepny v oblasti srdce byly z 80 procent zablokované. Našly se prý také staré jizvy svědčící o tom, že ministr už infarkt prodělal v minulosti. „Vzhledem ke špatnému stavu srdce byl méně odolný stresu,“ stojí ve zprávě.

Dnes proběhne abú Ajnův pohřeb

Abú Ajn byl mezi lidmi, kteří přišli protestovat do vesnice Turmus Ajja u Ramalláhu proti záborům půdy. Měli s sebou sazenice olivovníků, které chtěli zasadit. Proti asi stovce demonstrantů stálo 30 izraelských pohraničních policistů, kteří k rozehnání demonstrantů použili slzný plyn a podle svědků i pažby svých zbraní.

Palestinské vedení označilo ve středu incident za barbarství a vyhlásilo třídenní smutek. Izraelský ministr obrany Moše Jaalon vyslovil politování. Pohřeb se koná dnes, ministr bude po obřadu v Ramalláhu pohřben poblíž města. Izrael se chce vyhnout násilí a posílil své jednotky i pohraniční stráž na Západním břehu.

Video Jakub Szántó: Vyšetřování celého incidentu nekončí
video

Jakub Szántó: Vyšetřování celého incidentu nekončí

Zijád abú AjnDo agendy ministra abú Ajna patřily otázky týkající se židovských osad na Západním břehu a také betonová bariéra, kterou Izrael kolem Západního břehu postavil. Předtím abú Ajn působil jako náměstek ministra pro vězeňské záležitosti.