Hongkongské protestní hnutí prakticky skončilo

Hongkong - Hongkongská policie v noci na dnešek zprůjezdnila klíčovou dopravní tepnu ve čtvrti Admiralty v centru města, z níž ve čtvrtek odklidila hlavní tábor prodemokratických demonstrantů. Zadrženo bylo 250 lidí s obviněním z nezákonného shromažďování a bránění policistům ve výkonu služby. Rozhlasová a televizní stanice RTHK oznámila, že všichni již byli propuštěni.

Video Hongkongská policie zprůjezdnila klíčovou dopravní tepnu
video

Hongkongská policie zprůjezdnila klíčovou dopravní tepnu

Policejní akce de facto ukončila protestní hnutí, které začalo koncem září s cílem vymoci neomezené hlasovací právo a které na svém vrcholu přivedlo do ulic desetitisíce lidí. Zatímco stoupenci protestního hnutí vyjadřovali smutek nad zničením tábora, obchodníci, jejichž tržby dostaly kvůli protestům těžkou ránu, dnes obnovu pořádku vítali. Nad koncem protestů vyjádřila spokojenost i média v pevninské Číně. 

Po několikaproudové komunikaci ve čtvrti Admiralty znovu projížděly kolony taxíků, autobusů i nákladních aut. „Cítím velký smutek, protože se zdá, že celé okupační hnutí je minulostí. Ale věřím, že se uskuteční další akce, jelikož naše požadavky nebyly vyslyšeny. Domnívám se, že v krátké době přijde množství dalších demonstrací a dalších protestních akcí,“ řekl student Mo Lau. Jak uvedla zpravodajka ČT Barbora Šámalová, plán nějaké větší protestní akce zatím neexistuje.

/*json*/{"map":{"lat":22.28007283662714,"lng":114.16547553306576,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Policisté a soudní vykonavatelé ve čtvrtek vtrhli do hlavního protestního tábora v centru Hongkongu a zlikvidovali barikády, stany a transparenty, které po dva a půl měsíce bránily v dopravě. Na rozdíl od předchozích podobných policejních operací se zásah proti demonstrantům tentokrát obešel bez konfrontací. Desítky aktivistů nicméně odmítly opustit ve čtvrtek protestní tábor a se skandováním „Chceme skutečnou demokracii“ a „My se vrátíme“ zůstávaly usazení na ulici. Policisté je poté odvedli či odnesli do policejních dodávek, aniž se setkali s odporem. 

Mezi zadrženými byla řada známých osobností, včetně mediálního magnáta Jimmyho Laie. Ten také ve čtvrtek oznámil, že se vzdává funkce šéfredaktora populárního listu Apple Daily. Milionář Lai byl jedním z hlavních sponzorů prodemokratického hnutí od roku 1997, kdy britská kolonie Hongkong přešla pod čínskou správu.