Život na Marsu? Vozítko Curiosity objevilo metan

Washington - Na Marsu mohl být v minulosti život. Dokazují to nálezy vesmírného vozítka Curiosity. V atmosféře objevilo metan, v půdě pak organické chemické látky. Američtí vědci zjistili, že Mars kdysi zřejmě zažíval i silné globální hydrologické cykly, při nichž pršelo a sněžilo. Na planetě s velkou pravděpodobností existoval i oceán.

Nález metanu na rudé planetě je pro vědce stěžejní, 95 procent plynu na Zemi totiž pochází z
mikroorganismů. Jeho stopy na Marsu by tak mohly znamenat přítomnost života. Odborníci zatím neidentifikovali zdroj, domnívají se ale, že pochází z podzemních úložišť.

"Čas od času se možná metan nějakým mechanickým nebo tepelným tlakem uvolní a zamíří přes praskliny nebo trhliny ve skále do atmosféry," řekl BBC profesor Sushil Atreya z Michiganské univerzity.

Pozemské teleskopy a družice zkoumající Mars z oběžné dráhy signalizovaly výskyt metanu už dříve. Experti se domnívali, že by živé organismy mohly na rudé planetě přežít pod zemí – daleko od drsných podmínek na povrchu Marsu.

Na Marsu bylo jezero, možná i s mikroby

Testovací vrty a chemické rozbory provedené robotem v pevných horninách Galeova kráteru naznačují, že tam kdysi bylo jezero, v němž teoreticky mohli existovat chemolitotrofní mikrobi. Tyto bakterie rozkládají minerály, aby získaly energii.

Příslušný výzkum podle časopisu ukázal, že analyzované horniny opravdu obsahovaly stopy uhlíku, vodíku, kyslíku, dusíku a síry a vytvářely ideální podmínky pro základní mikrobiální život.

Cílem mise robota Curiosity, který přistál v Galeově kráteru 6. srpna 2012, je zjistit, zda na Marsu někdy v minulosti nebyly příznivé podmínky pro mikrobiální život. Aparát je vybaven kolekcí revolučních nástrojů určených k rozboru vzorků půdy, skal a atmosféry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nová Muskova strana může být „určitým škůdcem“, míní amerikanista Kozák

Americký miliardář Elon Musk o víkendu oznámil na své sociální síti X založení nové politické strany, která má nést název Amerika. Podle amerikanisty Kryštofa Kozáka z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy může Muskovo uskupení „odčerpat hlasy“ i Republikánské straně prezidenta Donalda Trumpa. Výhodné by to dle Kozáka mohlo být pro demokraty, pro které by bylo snazší porazit rozdělené republikány.
před 54 mminutami

Záplavy v Texasu nepřežilo nejméně 81 lidí, toky dále stoupají

Bleskové záplavy v americkém státě Texas si vyžádaly nejméně 81 lidských životů, z toho 28 dětí, informuje veřejnoprávní stanice BBC. Server CNN uvádí nejméně 82 mrtvých. Po dalších nejméně čtyřech desítkách lidí pátrají vyšetřovací týmy, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření guvernéra státu Grega Abbotta. V některých oblastech navíc úřady hlásí další srážky a zvyšování vodních toků.
04:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 3 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 3 hhodinami

V Rudém moři blízko Jemenu vzplála obchodní loď, kterou napadli ozbrojenci

V Rudém moři poblíž jemenských břehů vzplála obchodní loď. Posádka ji byla nucena opustit, následně se jí dostalo pomoci. Plavidlo předtím napadli ozbrojenci palnými zbraněmi, granátomety a také námořními drony, informovaly agentury AP a Reuters, které se odvolávají na britskou námořní službu a bezpečnostní firmu Ambrey. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, nese však znaky odkazující k jemenským džihádistům hútíům.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Netanjahu míří za Trumpem. Potřetí za půl roku

Benjamin Netanjahu míří potřetí za půl roku za Donaldem Trumpem do Bílého domu. Návštěva se uskuteční poté, co Spojené státy v červnu zasáhly íránská jaderná zařízení. Nyní se mezinárodní pozornost soustředí na příměří v konfliktu mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Gaze.
před 9 hhodinami

Záplavy v Texasu mají už téměř osmdesát obětí. Trump uvolnil federální pomoc

Počet obětí bleskových záplav v Texasu se blíží k osmi desítkám, uvedla agentura AFP poté, co šerif nejvíce postiženého okresu Kerr Larry Lethia informoval o 68 mrtvých, mezi kterými je 28 dětí. O dalších deseti obětech v sousedních okresech hovořil guvernér státu Texas Greg Abbott. Americký prezident Donald Trump uvolnil pro nejpostiženější oblast federální pomoc.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Polsko zavádí reciproční kontroly na hranicích s Německem

Nové reciproční hraniční kontroly, které Polsko zavádí od půlnoci, potrvají nejméně třicet dní. Pohraniční stráž doplní pět tisíc vojáků. Opatření se dotkne i hranic s Litvou. Vládu k němu vedou rostoucí obavy z nelegální migrace a napětí na domácí politické scéně.
před 15 hhodinami
Načítání...