Záplavy v jihovýchodní Asii si už vyžádaly nejméně 60 mrtvých

Manila/Bangkok/Dillí - Více než 60 obětí si už vyžádaly vydatné deště způsobující záplavy a sesuvy půdy, které postihly rozsáhlé oblasti jihovýchodní Asie. Na Filipínách, v Malajsii a Thajsku jsou před řáděním přírodních živlů na útěku statisíce lidí. Extrémní počasí postihlo také sever a východ Indie, kde jen za poslední tři týdny umrzlo již kolem 150 lidí, napsala agentura DPA.

Více než 30 000 Filipínců již muselo kvůli povodním a nebezpečí sesuvů půdy opustit své domovy. Většina z dosavadních 29 obětí pochází podle úřadů z ostrovů Visayaské skupiny ve střední části země. Srážky sem přinesla tropická bouře Jangmi.
 
Malajsie bojuje s nejhoršími povodněmi za několik desítek let už téměř dva týdny. Zahynulo nejméně 21 lidí a mimo své domovy se podle úřadů ocitlo už asi 250 000 obyvatel. Dalších asi 15 lidí se stalo oběťmi záplav na jihu Thajska. Pro všechny tři země platí i v následujících dnech výstraha před silnými dešti.

Situace se zatím zklidnila pouze v Indonésii. Na ostrovech Sumatra a Jáva ale vodní živel připravil o střechu nad hlavou celkem asi 135 000 lidí. Špatné počasí stálo s největší pravděpodobností také za nedělním pádem letadla společnosti Indonesia AirAsia nad Jávským mořem. U pobřeží Bornea dnes pátrací letoun nalezl trosky zříceného stroje a záchránáři vytahují z moře těla obětí této tragédie.
 
V Indii připravily vytrvalé mrazy v prosinci o život už kolem 150 lidí, jen v pondělí jich v severním státě Uttarpradéš kvůli nízkým teplotám nebo nehodám v husté mlze zemřelo šestnáct. Omezení způsobená počasím se dotkla také téměř stovky letů z mezinárodního letiště v Dillí. Mrazy by měly podle meteorologů zemi sužovat i v následujících několika týdnech.

Video Záplavy pustoší Malajsii
video

Záplavy pustoší Malajsii