Americký miliardář Elon Musk popřel, že by loni v reakci na chystaný ukrajinský útok na ruskou námořní flotilu na Krymu v oblasti vypnul internetovou službu Starlink vlastněnou jeho společností SpaceX. Tvrzení se podle stanice CNN objevuje v nové Muskově biografii, která se začne prodávat příští týden. Musk na síti X, bývalém Twitteru, reagoval prohlášením, že Starlink nad Krymem vypnout nemohl, protože tam nikdy aktivovaný nebyl.
Do ukrajinského útoku na ruskou flotilu zasáhl Elon Musk. Okolnosti jsou předmětem dohadů
Ukrajinské úřady podle Muska kdysi v loňském roce „nouzově žádaly“ o zapnutí služby Starlink pro území až do krymského Sevastopolu. Ten Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014 a v jeho přístavech nyní kotví ruská Černomořská flota, na kterou ukrajinská armáda údajně loni cílila ponorkami bez lidské posádky s nákladem výbušnin.
Podvodní drony se přiblížily k ruské flotile, pak ale „ztratily spojení a moře je vyplavilo na břeh, aniž způsobily nějaké škody“, uvádí Walter Isaacson, autor Muskovy biografie. Amerického podnikatele k údajnému rozhodnutí Starlink vypnout podle jeho slov přivedl strach, že Rusko by na takový ukrajinský útok mohlo odpovědět jadernými zbraněmi.
Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov naléhal na Muska, aby spojení pro ponorky bez lidské posádky obnovil, píše Isaacson. Musk ho však odmítl. Řekl mu, že podvodní drony na něj sice udělaly dojem, ale že spojení v oblasti Krymu neobnoví, protože Ukrajina zachází příliš daleko.
Musk tvrdí, že Starlink v oblasti nefungoval
Musk nyní tvrdí, že Starlink nevypnul, protože v oblasti původně vůbec nebyl aktivovaný. Na žádost ukrajinských úřadů jej však aktivovat odmítl, „protože kdybych souhlasil, SpaceX by byla přímým spoluviníkem velkého válečného činu a eskalace konfliktu“, napsal Musk na své síti X.
Z Ukrajiny se ozývají nařčení, že mu tím naopak ulpěla na rukou krev tamních civilistů. „Tím, že narušením fungování Starlinku znemožnil ukrajinským dronům zničit část ruské vojenské flotily, umožnil Elon Musk této flotile, aby střílela rakety Kalibr na ukrajinská města. Výsledkem bylo zabíjení civilistů a dětí,“ napsal na síti X (dříve Twitter) poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.
Služba Starlink nadále hraje v konfliktu na Ukrajině důležitou roli, uvádí CNN. Musk podle svých slov původně Starlink Ukrajině poskytl, „aby lidé mohli sledovat Netflix, odpočívat a připojit se k on-line vyučování a k dalším dobrým mírovým věcem, ne k dronovým útokům“. O svém rozhodnutí však začal pochybovat, když se Starlink stal užitečným nástrojem ukrajinské armády.
Muska pochválil Medvěděv
„Pokud to, co Isaacson ve své knize píše, je pravda, pak to vypadá, že Elon Musk je jedním z posledních rozumných lidí v Severní Americe. Nebo přinejmenším v genderově neutrální Americe je tím, kdo má koule,“ napsal na Muskem vlastněné sociální síti X (dříve Twitter), místopředseda ruské bezpečností rady a někdejší prezident Dmitrij Medvěděv v reakci na zprávu CNN.
Musk se podle svého životopisce obával, že by masivní útok na černomořské loďstvo mohl vyvolat ze strany Ruska odvetu v podobě útoku jadernými zbraněmi. Vést ho k tomu měl rozhovor s vysokým zástupcem ruské vlády. Podle některých to ukazuje na problémy se zapojením soukromníků do bezpečnostního sektoru v období konfliktu.
„Je jasné, že sytém Starlink byl pro Ukrajinu zcela klíčový, aby se ubránila. Ale je tu určitá šedá zóna, ve které vznikají konflity mezi soukromým sektorem a vládou. Občas k tomu dochází, pokud se podíváme na vojensko-průmyslový komplex. Ale když dojde na skutečné bojové operace v konfliktu, tak se takové věci stávají mnohem problematičtějšími,“ podotkl podle CNN Mike Turner, předseda komise pro tajné služby Senátu USA.
To, že se američtí a ukrajinští představitelé ocitli v nové situaci, kdy byli ohledně komunikačních systémů odkázáni na milost nepředvídatelného podnikatele, loni na podzim vedlo ke sporům, kdo bude platit za terminály Starlinku.
Musk nejdříve tvrdil, že projekt nemůže dále financovat a žádal o převzetí americkou vládu. Později obrátil a uvedl, že internetové služby na Ukrajině společnost SpaceX platit bude. Isaacson připomíná, že firma se nakonec dohodla s americkou vládou a některými evropskými vládami, že tito spojenci Kyjeva zaplatí dodávky dalších sto tisíc terminálů Starlink.
Zpravodaj ČT Miřejovský: Ukrajinská armáda zůstává na Starlinku do velké míry závislá
Jak moc je Starlink pro Ukrajinu důležitý a jak moc je na něm závislá, přesně nevíme, konstatoval v Horizontu ČT24 nynější zpravodaj ČT na Ukrajině David Miřejovský.
„Z posledních prohlášení ukrajinských představitelů se ale dá odvodit, že ta závislost je dost značná a že se ukrajinskému vedení vůbec nelíbí. V minulých měsících jsme několikrát zaznamenali, že se Kyjev pokoušel najít za Starlink náhradu. Ovšem službu, která by byla podobně spolehlivá a zároveň i relativně levná a na Ukrajině dostupná, podle všeho nenašel,“ dodal Miřejovský.
„Do značné míry tedy ukrajinská armáda zůstává na Starlinku závislá, byť víme, že jsou různé vývojářské týmy, které se snaží najít nová řešení, která by umožnila ukrajinským ozbrojeným silám nebýt v rozhodujících chvílích závislá na tom, jak tu situaci pochopí a jak se rozhodne extravagantní miliardář,“ uzavřel zpravodaj ČT.