Macron svůj výrok o ponižování Ruska špatně načasoval, shodli se Decroix a Zaorálek

UK: Eva Decroix a Lubomír Zaorálek k diplomatickému řešení konfliktu na Ukrajině (zdroj: ČT24)

Ukrajinští představitelé ostře odsoudili slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, podle kterého by západní země neměly Rusko ponižovat. Moskva podle něj udělala historickou chybu a je v izolaci. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v reakci uvedl, že podobné výzvy mohou ponížit pouze Francii. Macronův výrok v současné situaci působí nepatřičně, nicméně v budoucnu bude třeba s Ruskem jednat, shodli se v pořadu Události, komentáře členka sněmovního zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Nesmíme Rusko ponižovat, abychom si v den, kdy boje ustanou, mohli diplomatickou cestou vybudovat únikovou rampu,“ uvedl Macron. Podle bývalého ministra zahraničí Zaorálka odkazoval Macron na Versailleskou mírovou smlouvu z roku 1919, která uzavřela první světovou válku.

„Je to pořád znovu se opakující připomínka toho, že v roce 1919 došlo k ponížení Německa a důsledek byla druhá světová válka,“ řekl Zaorálek. Francouzský prezident je podle něj konzistentní. Už před několika lety mluvil o tom, že Rusko nemá být vháněno do náruče Číny, ale Evropa k němu má přistupovat jako k partnerovi, upozornil exministr. 

Načasování bylo chybné, shodli se Decroix a Zaorálek

Podle poslankyně Decroix neodhadl Macron pro výrok správný čas. „Rozumím, že ze strany ukrajinských představitelů to bylo vnímáno v daném okamžiku velmi negativně. Na straně druhé rozumím, že po válce bude potřeba nadále jednat, bude potřeba skončit konflikt,“ popsala Decroix.

S tím Zaorálek souhlasil. „V této chvíli použít výraz, že nemáme ponižovat Rusko, zní opravdu podivně. Když tady máme agresora, který zabíjí a chová se způsobem, který jsme si nedokázali představit, tak to působí nepatřičně,“ uvedl exministr.

Někteří západní politici uvedli, že k ukončení konfliktu by mohla Ukrajina přispět tím, že by podstoupila část svého území Rusku. Decroix ale upozornila, že žádnému jinému státu nepřísluší rozhodovat o tom, co se stane s ukrajinským územím. „Na druhé straně, pokud se bude hledat nějaká forma diplomatického řešení, tak u ní nebude moci být jen Ukrajina a Rusko,“ doplnil Zaorálek.

Decroix  uvedla, že Rusko neprojevuje snahu o vedení mírových rozhovorů a zatím ani nepředložilo jasné požadavky. „Nyní se Rusko snaží zvýšit svou vyjednávací pozici válečným konfliktem. Teprve poté možná upřesní, o co by se jednalo,“ řekla s tím, že to není nikým chtěná ani vítaná pozice.

„Dnes nejsme ve stavu, kdy dokážeme říct, jakým způsobem vést vyjednávání, protože zatím vyjednáváme sami,“ poznamenala Decroix.

Zaorálek: Západ se rozdělil na dva tábory

Dle Zaorálka se západní státy nyní dělí na ty, které prosazují spravedlnost a ty, které prosazují dosažení míru. Mezi ně patří právě i Macronova Francie. „Je třeba udržet jednotu Západu. V této situaci si nemůžeme dovolit mít dvě strany. Musíme mít jednotný postup,“ řekl Zaorálek. 

Jednotu podle něj ohrožuje i možný politický vývoj Západu. Spojené státy například čeká několik voleb. „Trumpovi stoupenci, kteří mají dnes navrch, chodí s tričky, na kterých je napsáno: ‚Raději budu Rus než demokrat‘,“ řekl. Je tak třeba uvažovat, že válka může trvat i několik let, a proto je nutné zaujmout jednotu. „Tuhle dohodu vytvořit a mít jasnou silnou pozici,“ doporučuje Zaorálek.

Podle Decroix se již jedná o opotřebovávací válku. „Je to o některých městech, o některých zónách. Vidíme, že je to o tom, kdo déle vydrží, ať už ekonomicky, nebo vojensky,“ poznamenala. Obrana napadeného státu tak závisí také na tom, jak dlouho vydrží spojenecké země na Ukrajinu dodávat zbraně, shodla se se Zaorálkem.

Načítání...