Na Slovensku otevírají malé obchody či tržiště. Restaurace smějí vydávat jídlo přes okénko

Slovensko otevírá menší prodejny, vnější sportoviště a tržiště a některé další provozovny. Jde o první ze čtyř plánovaných fází uvolnění karanténních opatření v souvislosti s pandemií způsobenou koronavirem, kterou v úterý schválil ústřední krizový štáb. Otevřené provozovny musejí dodržovat hygienická opatření.

Video Na Slovensku otevírají malé obchody či tržiště
video

Na Slovensku otevírají malé obchody či tržiště

Slovensko v březnu ve snaze omezit šíření koronaviru kromě jiného uzavřelo školy, řadu prodejen s výjimkou například potravin či drogerií, zábavní parky a zakázalo konání hromadných společenských, kulturních a sportovních akcí.

Následně byly některé typy prodejen znovu otevřeny, úřady ale nařídily zpřísněná hygienická opatření včetně omezení počtu lidí v obchodech.

Od středy smějí znovu otevřít všechny obchody s prodejní plochou do 300 metrů čtverečních kromě obchodních center, stejně jako poskytovatelé služeb, dále prodejny automobilů a autobazary, poskytovatelé dlouhodobého ubytování, venkovní tržiště a s omezeními také vnější sportoviště.

Restaurace a další podniky veřejného stravování budou moci prodávat jídlo přes okénko nebo v rámci donáškové služby.

Video Studio 6
video

Zpravodaj ČT Obrovský: Poslední fáze uvolňování zřejmě nepřijde dřív než v polovině června

Hygienická opatření: Dezinfekce i rozestupy

Vstup zákazníků do prodejen je povolen jen s překrytými ústy a také provozovatelé musejí dodržovat hygienická opatření.

„U vstupu je nutné poskytnout zákazníkům nebo klientům dezinfekci, je nutné zajistit dostatečné odstupy mezi lidmi a minimální prostor 25 metrů čtverečních na zákazníka,“ vysvětlil zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský.

„Platí ještě některé upřesňující podmínky, například pokud se otevřou menší obchody s obuví nebo s oblečením, tak si lidé nesmějí obuv ani oblečení v obchodě zkoušet. Musejí vybrat jen zrakem a s takovým zbožím odejít,“ dodal Obrovský.

Video Rozvolňování opatření v Evropě
video

Rozvolňování opatření v Evropě

Zdroj: ČT24

Restaurace, stánky s občerstvením či cukrárny mohou mít otevřeno jen od 6:00 do 20:00, zakázána je konzumace jídel a nápojů na terasách těchto podniků. Prodejní stánky na venkovních tržištích musejí být od sebe vzdáleny alespoň dva metry a zákazníci se mohou po tržišti pohybovat jen v jednom směru. O nedělích budou obchody až na výjimky nadále uzavřeny.

Vyhrazený čas nákupu pro seniory byl zkrácen o hodinu na dvě hodiny dopoledne (mezi devátou a jedenáctou) a už neplatí o sobotách, ale jen ve všední dny. Mimo vyhrazenou dobu lidé starší 65 let nakupovat nesmějí, tento zákaz se nevztahuje například na lékárny a čerpací stanice.

Konkrétní termíny dalších fází určené nejsou

Plán uvolňování karanténních opatření je rozdělen do čtyř fází. Jako poslední by měly být otevřeny například školy, koupaliště, kina, divadla či obchodní centra. „Na rozdíl od České republiky ale u té druhé, třetí a čtvrté fáze neznáme přesné datum, bude se to vyhodnocovat ve dvoutýdenních intervalech,“ upřesnil zpravodaj ČT.

Postupné otevírání jednotlivých provozů tak bude záviset na vývoji počtu infikovaných koronavirem, který zůstává na Slovensku ve srovnání s některými jinými zeměmi nízký. V úterý přibylo v zemi 45 nakažených, tedy nejvíce od víkendu. Celkově má Slovensko 1244 potvrzených případů nákazy a 14 obětí.

Slovensko již zmírnilo povinné nošení roušek či šátků na veřejnosti pro některé situace nebo pro některé skupiny lidí.

„Nově není třeba mít roušku při cestování autem, pokud člověk cestuje sám nebo se členy své domácnosti, nemusejí ji mít děti do dvou let a lidé s poruchami autistického spektra. Také není třeba nosit roušku při pohybu a pobytu ve volné přírodě, pokud člověk dodrží minimálně dvacetimetrový odstup od cizích lidí,“ dodal Obrovský.