Apartmán ve Španělsku letos pořídíte až o 40 procent levněji

Madrid – Ceny nemovitostí ve Španělsku už od roku 2006 vytrvale klesají. Netýká se to přitom jen koupě bytů, krize výrazně snížila také nájemné. Z toho mohou těžit i čeští turisté, kteří se chystají do Španělska na dovolenou. Nájmy, které se běžně platí za apartmány přímo u pláže, letos v létě klesly až o 40 procent. Největší pokles nájemného hlásí region Valencie. Naopak vysoké zůstávají nájmy v okolí Santanderu a také například v městečku Sitges poblíž Barcelony, které proslulo svou tolerancí k homosexuálům.

Ceny za pronájem apartmánů letos v létě výrazně klesly na celém španělském pobřeží, a to o deset až 40 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Tecnitasa, která se zaměřuje na oceňování nemovitostí. Největší propad cen hlásí region Valencie. Například v Grao de Castellón lze pronajmout 72metrový apartmán za 600 eur na měsíc, což je méně než 9 eur na metr čtvereční a měsíc.

Valencii následují i další turisty vyhledávané španělské regiony. Například Kanárské ostrovy hlásí propad nájemného u apartmánů přímo u pláže o 30 procent, Andalusie a Murcie o 25 procent. O něco menší snížení nájemného hlásí Katalánsko, které si pro jeho polohu na severovýchodě Španělska oblíbili zejména čeští turisté. I tam ale ceny za pronájem propadly o 20 procent - podobně jako na Baleárských ostrovech nebo v Kantábrii.

Španělský realitní trh prochází již několik let těžkou krizí. V zemi zůstává nevyužito velké množství bytů a domů. „Od roku 2006 počet dokončených bytů ve Španělsku konstantně klesá. Na druhou stranu i přes tento výrazný propad způsobený především ekonomickým ochlazením a předzásobením trhu je Španělsko v počtu dokončených bytových jednotek na tisíc obyvatel nad evropským průměrem,“ upozornil Petr Hána ze společnosti Deloitte.

Španělsko loni navštívilo celkem 178 304 turistů z Česka, o 20,2 procenta více než o rok dříve. Hlavními destinacemi českých turistů byly stejně jako v předchozí letní turistické sezoně Kanárské ostrovy, Baleáry, Katalánsko, Andalusie a Madrid. V letošním roce očekává Asociace českých cestovních kanceláří a agentur opět navýšení počtu turistů, nicméně ve srovnání s loňským rokem bude nejspíš mírnější.