Přes Vydru u Turnerovy chaty vede nový most

Srní – Přes řeku Vydru nedaleko Turnerovy chaty u Srní na Klatovsku stojí ode dneška zhruba třicet metrů dlouhý most. Má sloužit hlavně ke zlepšení komfortu turistů, kteří na Šumavu vyrazí. Náklady na stavbu mostu se vyšplhaly na 2,5 milionu korun. Projekt hradí Státní fond pro životní prostředí.

Most stojí v jedné z turisticky nejpřitažlivějších částí Šumavy nedaleko místa, kde kdysi stávala Hálkova chata. Vystřídá stávající lávku, která je asi o sto metrů dále po proudu řeky a již nevyhovovala požadavkům statiků, musela se několikrát opravovat a v budoucnu by mohla ohrožovat zdraví turistů. „Most bude stát na místě, kde historicky stála lávka přes Vydru, po které kdysi chodil i Karel Klostermann. Toto místo leží na stezce, které spojovalo Modravu s územím okolo Čeňkovy pily,“ uvedl ředitel Správy NP Šumava Jiří Mánek.

U nově postaveného mostu končí i Naučná stezka Karla Klostermanna, která vede z Rokyty na Srní. „Turisté teď přejdou přes nový most a nebudou nekontrolovaně chodit po neoznačené stezce přísně chráněným územím první zóny,“ doplnil Mánek.

Most putoval na Šumavu v noci na středu až z Příbrami. V následujících dnech se bude dostavovat, jeho slavnostní otevření je naplánováno na čtvrtek 15. listopadu.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka