První měsíc strávily slonice ještě v doprovodu srílanských mahutů. Ošetřovatelé museli starý sloninec vytopit na 27 stupňů Celsia. Podle kurátora savců Pavla Brandla nebyly nikdy v prostoru ohraničeném čtyřmi stěnami, Janita i Tamara tuto změnu ale zvládly bez problémů.
Jablka sklidila úspěch
Na první měsíc pobytu jim byly přivezeny i čerstvé banánové listy z Thajska. „Záhy po příjezdu jsme začali slonům nabízet českou potravu. Zejména jablka měla okamžitě velký úspěch,“ dodal Brandl. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka díky tomu poklesly denní náklady na krmivo ze 4 000 korun na polovinu. Samice si musejí postupně zvykat i na chladnější podnebí, z vytopeného slonince je tak chovatelé vyvádějí zhruba na hodinu denně do výběhu.

„Zvažujeme, že veřejnosti umožníme se s oběma slonicemi seznámit ještě v době, když budou ve starém pavilonu velkých savců,“ uvedl Bobek. Dodal, že to bude nejdříve po Novém roce. Až porodí slonice Donna, přestěhují Janitu a Tamaru k současné skupině do nového slonince. Narození mláděte se očekává začátkem příštího roku. Sloninec se bude otevírat 30. března.
Prvního slona měla zoo už v roce 1933
Pražská zoo chová v současnosti pět slonů indických, z toho čtyři samice (Gulab, Shanti, Donna a Tonya) a jednoho samce (Mekong). Během více než osmdesátileté historie pražské zoo v ní bylo chováno 19 slonů. Historicky první slon dorazil do pražské zoo v roce 1933 - indický slon jménem Baby, který pocházel z Cejlonu. Posledními přírůstky jsou slonice Donna a její tříletá dcera Tonya, které přibyly na jaře ze zoo v Rotterdamu.
Zajímavý osud má slonice Shanti, celkem 14. v pořadí v historii zoo. Než se v říjnu 1977 stala majetkem zahrady, bylo jejím vlastníkem Filmové studio Barrandov. Filmaři slona zakoupili v Německu kvůli natáčení filmu Pan Tau v oblacích, v němž si Shanti zahrála roli neposedného slůněte Bimba. Slonice Gulab pak žije v zoo už od roku 1966.
Zoo se ale nevyhnuly ani tragédie - v roce 1977 napadl slon Petr II. svého ošetřovatele a zabil ho. Proto byl ještě týž den utracen. Při povodních před deseti lety pak zoo přišla o samce Kadíru, který zůstal uvězněn v zaplaveném pavilonu. Tehdejší vedení zoo muselo vyčerpané a vystresované zvíře utratit.
Zoo v minulosti chovala i slony africké, pro chov indických slonů se zahrada rozhodla na konci 90. let, kdy odešla poslední slonice africká. Oba druhy podle chovatelů zahrada v nynější situaci chovat nemůže, navíc spojovat je do jedné skupiny by bylo jako chovat dohromady různé druhy primátů.
