Stadion na Letné přejde do majetku města. Zajistit má budoucnost fotbalu ve Zlíně

Zastupitelé města Zlína ve čtvrtek schválili smlouvu o bezúplatném převodu fotbalového stadionu na Letné od společnosti Sportovní kluby Zlín na město, které má pomoci s investicemi do oprav. Podle opozičních zastupitelů je ale smlouva riziková, výše nákladů podle nich není jasně daná. Smlouva bude platná od 1. ledna příštího roku.

Hodnota nemovitosti je podle znaleckých posudků 74 milionů korun. Město musí po dobu 20 let dodržet smluvní podmínky. Nesmí například podle primátora Jiřího Korce (ANO) stadion prodat na výstavbu obchodního centra nebo bytů, pokud nezajistí plnohodnotnou náhradu, aby bylo možné hrát fotbal jinde.

„Je to garance vůči sportovním klubům, kterou vyžadovaly, že se tady do budoucna bude hrát fotbal,“ řekl primátor Korec. Pokuta za porušení podmínek by pak odpovídala hodnotě nemovitosti. Každý rok se ale případná smluvní pokuta bude snižovat o pět procent. „Zároveň bude snižována o investice a opravy na stadionu,“ uvedl Korec.

Zlín nyní do stadionu investuje asi šest milionů korun a předpokládá i další náklady za dvanáct až čtrnáct milionů korun. Město se však podle Korce nezavázalo investovat do stadionu vysoké částky, pouze ho udržovat. „Aby se tam dal hrát fotbal, ideálně prvoligový fotbal,“ uvedl primátor, podle kterého se v tomto volebním období kompletní rekonstrukce stadionu neočekává. Opravit by se měl nejprve zimní stadion.

Opozici se nelíbí nejasná výše investic a délka smlouvy

Zástupci opozice se proti podobě smlouvy vymezovali, kritizovali například dobu jejího trvání, dvacet let. Podle zastupitele Jaroslava Juráše (Zlín 21) obsahuje návrh smlouvy významná rizika při budoucí správě. Město se podle něj například zavazuje dělat investice, opravy a úpravy. V praxi to tedy znamená, že pokud se na stadionu hraje první fotbalová liga, zavazuje se město udržovat stadion ve stavu způsobilém pro první ligu.

„Dávám tedy svému převodci a fotbalu bianko šek na investice dle požadavků první fotbalové ligy. Nejde jen o takzvané provozní investice za účelem narovnání havarijního stavu, ale jakékoliv další investice, které případně působení v první lize vyvolá,“ uvedl Juráš. Opozici se také nelíbilo, že smlouva o převodu nezahrnuje objekt kuželny v těsné blízkosti stadionu. Podle Korce by se měla kuželna řešit samostatnou smlouvou.

Město přebírá současně s nemovitostmi i nájemní smlouvu s prvoligovým FC Fastav Zlín platnou do 30. června příštího roku. Na jejím základě klub hradí nájemné od ledna do konce června ve výši 250 tisíc korun. Poté bude stanoven nový model provozování stadionu.