Lesy na Vysočině ohrožuje další škůdce. Šíří se tam bekyně velkohlavá, napadá hlavně duby

Na Třebíčsku, kde v posledních letech ničí smrkové lesy kůrovcová kalamita, se místy objevil další škůdce, jenž napadá listnaté stromy. Jde o bekyni velkohlavou. Přemnožená je na sousední jižní Moravě, její housenky ožírají listí nejčastěji u dubů. Na Třebíčsku se loni bekyně objevila v údolí řeky Jihlavy, v okolí Mohelna a Lhánic. Vyplývá to z informací, které ČTK dostala od podniku Lesy ČR a od úřadu v Náměšti nad Oslavou.

Housenka bekyně velkohlavé
Zdroj: ČTK/DPA

V údolí Jihlavy, kde jsou převážně listnaté porosty s velkým zastoupením dubů, se loni bekyně velkohlavá objevila docela masivně. „Takže je docela pravděpodobné, že tam bude i v letošním roce, a je možné, že se může rozšířit i někam dál,“ řekl Tomáš Sedláček, vedoucí odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou. Dodal, že za normálních podmínek by stromy napadení bekyní přežily, jejich odolnost ale snižuje nedostatek vláhy.

Starší smrkové lesy v okolí Náměště už podle Sedláčka z velké části zdecimoval kůrovec a je tam hodně holin. „Zbývají víceméně mladší porosty, řekněme do těch 30 let věku, tam ještě uvidíme, jak se to vyvine,“ řekl.

Bekyně se šíří z jihu Moravy

O riziku šíření bekyně velkohlavé z jižní Moravy směrem na Vysočinu nedávno na webu kraje informoval kalamitní štáb svolávaný kvůli kůrovcové kalamitě. Podle mluvčí podniku Lesy ČR Evy Jouklové se bekyně velkohlavá vyskytuje v nejteplejších oblastech státu, hlavně na Znojemsku. „Na Vysočině se objevit může, ale spíše jednotlivě,“ sdělila. Také na Vysočině předpokládá případné šíření bekyně v teplejších oblastech.

Vysočina s vysokým podílem smrkových lesů je krajem nejvíc postiženým kůrovcovou kalamitou. Další škody přidal minulý týden vítr. Ve státních lesích na Vysočině podle Jouklové poškodil stromy v objemu asi 124 500 metrů krychlových. „Oblast patří v republice k těm, které vichřice zasáhla nejvíce. Nejvíce polomů je v lesích v okolí Telče,“ uvedla.

Státu patří na Vysočině asi 40 procent z celkových 200 tisíc hektarů lesů. Podnik Lesy ČR podle zveřejněných údajů loni v tomto kraji vytěžil 3,097 milionu metrů krychlových dřeva a pro letošek počítá s meziročním růstem těžby o 13 procent skoro na 3,5 milionu metrů krychlových. Kůrovec zatím podle podniku nejvíc ublížil lesům Třebíčska, kolem Telče a Ledče nad Sázavou.

Statistici naposled zveřejnili těžbu dřeva za rok 2018. V lesích Vysočiny ho bylo tehdy dohromady vytěženo 3,7 milionu metrů krychlových. V porovnání s rokem 2017 to byl dvojnásobek.