Tip na výlet: I ve střední Evropě jsou stepi

Mohelno - I když stepi a prérie má řada lidí spojené s dobrodružstvími odehrávajícími se někde v Severní nebo Jižní Americe, není nutné si kupovat letenku, pokud chcete skutečnou step vidět. Na jihu Moravy je jich hned několik. Tou nejznámnější je bezpochyby Mohelenská hadcová step, pnoucí se nad levým břehem kaňonu řeky Jihlavy.

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je v mnoha ohledech unikátem. Není divu, že chráněným územím byla vyhlášena už v roce 1933. V současné době se rezervace rozkládá na více než 50 hektarech. 

Hadec je přeměněný druh horniny, nazývaný také serpentinit. Je tvořen minerály s vysokým obsahem hořčíku a železa. Půda na stepi se vyznačuje vysokým obsahem kobaltu, chromu a niklu, což je dáno přítomností těchto těžkých kovů ve zdejších horninách. Díky hořčíku se horniny velmi prohřívají, často i o 20 °C. Na skalách tak vzniká zvláštní teplé a suché mikroklima, díky kterému se zde vyskytují některé rostliny ve formě nanismu.

2 minuty
Mohelenská hadcová step
Zdroj: ČT24

Pohled, ze kterého mrazí

Tam, kde se příroda vytvořila výjimečné společenství flóry díky klimatickým podmínkám, zasáhl svojí rukou do krajiny významně i člověk. Nejvíce si to návštěvník stepi uvědomí na vyhlídce do údolí řeky Jihlavy. V samotném údolí vodní nádrž Mohelno, která slouží jako přečerpávací nádrž pro výše proti proudu řeky položené Dalešice, a nahoře obrovské chladící věže jaderné elektrárny Dukovany. Když se nabažíte přehrady, zkuste navštívit třeba právě elektrárnu. V jejím informačním centru se dozvíte nejen o výrobě elektřiny z atomu, ale také o fungování přečerpávací vodní elektrárny.

Cyklistů ráj

K samotné stepi se dostanete snadno autem. Návštěvu této rezervace můžete ale spojit se svým cyklovýletem v okolí řeky Jihlavy, v jejím okolí je spousta cyklotras a dokonce několik tématicky zaměřených cyklostezek.  Počítejte ale s tím, že jízda na kole bude v tomto případě poněkud náročnější. Řeka Jihlava totiž leží v poměrně hlubokém údolí, takže si na kole užijete i sjezdů i docela prudkých stoupání. Většina tras přitom vede o silnicích nižších tříd. Provoz po nich je ale naštěstí zanedbatelný.

  • Na stepi roste celá řada nejrůznějších druhů trav autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2583/258206.jpg
  • Hvozdík Pontenderův autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2582/258179.jpg
  • Šalvěj tvoří součást bylin na stepi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2582/258177.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
před 18 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
10. 7. 2025

Taxikářů přibývá. Pro ty zahraniční platí nová pravidla

V tuzemsku za posledních deset let výrazně vzrostl počet taxikářů. Jen v Praze jich podle odhadů v současnosti jezdí až šestnáct tisíc. Podstatný vliv na to mají alternativní služby, s nimiž narůstá počet zahraničních řidičů. I proto hlavní město iniciovalo úpravu zákona o silniční dopravě, která od začátku července pro zahraniční řidiče zpřísnila pravidla. Řadu dalších podmínek ale musí dlouhodobě splňovat i čeští taxikáři. Jaké to jsou a jak je to s maximální cenou za kilometr?
10. 7. 2025

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
9. 7. 2025

Gottwald mi napsal, že nemůžu dospět v komunistického inteligenta, vzpomíná syn živnostníka

František Šik zažil jako dítě válku v Chrlicích i kolektivizaci vesnice. Otec byl živnostník, bratr kněz. S cejchem třídního nepřítele proto nemohl ani studovat, ani jezdit do zahraničí. Režim ho ale nezlomil. Nejdůležitější je, podle osmaosmdesátiletého pamětníka, v životě zdraví a dobré je nelhat a nekrást, aby člověk neměl výčitky svědomí.
8. 7. 2025

Mlékárna v Hodoníně skončí, výroba se přesune do Německa

Francouzská skupina Savencia uzavře koncem února 2026 mlékárnu v Hodoníně, kde vyrábí tavené sýry – například značku Apetito. Výrobu přesune do Německa. Dotkne se to stovky pracovníků. Firma to zdůvodnila poklesem poptávky po tavených sýrech. Zaměstnancům chce Savencia pomoci s hledáním nového místa. Hodonínsko mělo v květnu šestiprocentní míru nezaměstnanosti, což bylo z okresů Jihomoravského kraje nejvíce.
7. 7. 2025

Výzva, či peníze. Motivace středoškoláků pro účast na vojenském cvičení se liší

Startuje dobrovolné vojenské cvičení pro plnoleté studenty středních škol. V celém Česku se ho účastní na osm set mladých lidí. Je stejně náročné jako základní vojenský kurz pro nově nastupující armádní rekruty. Vojáci krokem chtějí rozšířit svoje zálohy a oslovit nastupující generaci. Finanční odměna je čtyřicet tisíc korun.
7. 7. 2025

Cestu ke svobodě otevřela mladíkovi ze štatlu domluvená svatba

Už v létě roku 1967 se Ladislav Plch pokusil o emigraci z Československa. Přeplaval z Jugoslávie do italského Terstu, nakonec se ale vrátil. Do Německa vycestoval legálně až o pět let později, díky domluvenému sňatku. Vystudoval tam vytouženou vysokou školu a procestoval kus světa. Po roce 1989 se vrátil do Brna. Žije v Kamenné kolonii („Kamence“), která se za sto let proměnila z chudinské osady v unikátní čtvrť.
7. 7. 2025
Načítání...