Z Vrbětic po šesti letech od výbuchů odcházejí záchranné složky, lokalita ale zůstává riziková

Složky Integrovaného záchranného systému (IZS) končí zásah ve Vrběticích na Zlínsku, kde před šesti lety vybuchly dva sklady s municí. Areál bývalých muničních skladů se pak vrátí do běžného právního stavu. Žádný z členů zasahujících složek při čištění areálu od rozmetané munice a zbraní nezemřel ani neutrpěl vážné zranění.

Likvidace oplocení muničních skladů ve Vrběticích
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Na zásahu v areálu se za šest let podílely tisíce až desetitisíce policistů, hasičů, vojáků a občanských zaměstnanců. Způsobenou škodu a náklady potřebné na čištění areálu a související práce už před několika lety odhadl krajský policejní ředitel a velitel zásahu Jaromír Tkadleček zhruba na miliardu korun. „Dnes si myslím, že jsem byl lehce optimistický,“ řekl v úterý.

Záchranné práce skončily už na sklonku letošního září. Policisté při nich ve spolupráci s hasiči zajišťovali pyrotechnický sběr munice a jejích částí. Většina se převážela ke zneškodnění do vojenského prostoru Libavá, část pyrotechnici likvidovali přímo ve Vrběticích, které jsou částí obce Vlachovice. V uplynulých dvou týdnech se v areálu bouralo dočasné oplocení, pracovalo se i na likvidaci trhací jámy nebo odvážení techniky a materiálu.

Munici mohou lidé nacházet dál

„Mohu konstatovat, že jsme celý areál prohledali takzvaně plošným sběrem, některé lokality dvakrát i třikrát za tu dobu. Ty řekněme nejvíce postižené, jako byla epicentra, blízkost epicenter, komunikace, pěšiny, blízkost skladů, blízkost štábů a podobně, byly prověřeny i hloubkovým pyrotechnickým průzkumem, což je do 50 centimetrů opravdu velmi detailně a podrobně,“ uvedl Tkadleček. Očekává, že munici a její zbytky budou lidé ve Vrběticích nacházet další desítky let. Lidé si podle něj musejí být vědomi, že lokalita je riziková.

Pyrotechnikům výrazně pomáhali hasiči, kteří mimo jiné zajišťovali odstraňování sutin a zbytků munice zemní technikou, nakládání a přepravu munice nebo prořezávání náletových dřevin v okolí míst exploze a při plošném pyrotechnickém sběru. „Určitě to byla nebezpečná činnost, ale právě proto se pořídil speciální obrněný pásový nakladač, který lze ovládat na dálkové ovládání do 200 metrů. Operátor to obsluhoval tím způsobem, že nakládal munici, postupně byla vykládána na cestu a pyrotechnici ji potom třídili a dále s ní pracovali,“ řekl velitel Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Radim Řehulka.

Vojenské lesy a statky jednájí o směně 

Při výbuších bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu. V budoucnu by měl získat všechny pozemky a objekty v areálu do majetku státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS), který na nich plánuje hospodařit. Zatímco nemovitosti v areálu už podle ředitele VLS Petra Krále vlastní stát, pozemků se podniku podařilo zatím získat do správy zhruba 64 procent. „Jednáme s dalšími většími vlastníky, jako je město Slavičín, rodina Wichterlů, kde bychom rádi s těmito vlastníky vykomunikovali směnu jejich majetku za jiné majetky, které jsou v našem vlastnictví,“ řekl Král.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.