Dalších šest znásilnění, ale stejný trest. Soud rozhodoval o „guru Járovi“

Krajský soud ve Zlíně v úterý uznal Jaroslava Dobeše alias guru Járu a jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou vinnými z dalších šesti znásilnění. Zakladatel esoterické školy Poetrie se jich podle obžaloby s přispěním Pláškové dopustil v letech 2004 až 2007 na studentkách školy. Trest odnětí svobody soud dvojici pro neúčelnost neuložil, oba už byli dříve za jedno znásilnění odsouzeni na pět a půl roku a pět let vězení. Dobeš s Pláškovou jsou stíhaní jako uprchlí, od roku 2015 pobývají v imigračním detenčním zařízení na Filipínách, v zemi žádají o azyl.

Podle obžaloby nyní devětačtyřicetiletý Jaroslav Dobeš ženy na různých seminářích takzvaně odháčkovával. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Podle státního zastupitelství nyní pětačtyřicetiletá Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Podle obžaloby se u některých žen poté projevila posttraumatická stresová porucha.

Státní zástupkyně ve své závěrečné řeči uvedla, že z výpovědí všech svědkyň jednoznačně vyplynulo, že osobou, která prováděla odháčkování, byl Dobeš, a to ve spolupráci s Pláškovou. „Domnívám se, že dívky nebyly schopny ovládat své tělo a rozhodovat o svém jednání,“ řekla Iveta Eichlerová. Část žen se podle ní souloži bránila pohyby nebo slovně.

Obhajoba tvrdí, že odháčkování bylo tantrickou praktikou, nikoliv znásilněním. Obhájci jsou přesvědčeni o nevině svých klientů a požadovali, aby byli očištěni. Dobešův obhájce Michal Krčma řekl, že soudkyně hodnotila s výjimkou jednoho žalovaného znásilnění důkazy jednostranně v neprospěch Dobeše s Pláškovou. „Proti odsuzujícím výrokům jsem proto podal odvolání přímo do protokolu,“ uvedl Michal Krčma.

Podle rozsudku se Dobeš v roce 2009 dopustil i pomluvy, když vyvěsil v jednom z okresních měst v Čechách letáky s informacemi o lékařce, která podle jejich textu způsobila smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na webových stránkách Poetrie. Soud ženě přiznal náhradu škody za nemajetkovou újmu přesahující 400 tisíc korun. Další poškozené s jejich žádostmi o náhradu škody odkázal na civilní řízení.

Za znásilnění jedné ženy už Nejvyšší soud potvrdil Dobešovi a Pláškové tresty pět a půl roku a pěti let vězení. Krajský soud však předloni dvojici odsoudil i za dalších pět případů. Vrchní soud následně část verdiktu zrušil a vrátil věc do Zlína, za prokázané považoval pouze jedno znásilnění. Na základě odvolání žalobkyně krajský soud řešil i další dva případy údajného znásilnění, u nichž původně Dobeše s Pláškovou zprostil obžaloby.

Novináře justiční stráž kvůli opatřením, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem, do budovy soudu nevpustila. O výsledku hlavního líčení informovala státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Dvojici kladla za vinu sedm znásilnění, jedno z nich se však podle soudu prokázat nepodařilo a obžalované v tomto případě viny zprostil. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně a obhájce Pláškové si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání, Dobešův obhájce se proti rozsudku na místě odvolal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 1 hhodinou

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 2 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 4 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 13 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 14 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 21 hhodinami
Načítání...