Nová zeleň a vodní prvky. V městech a obcích vyrostou další Zelené oázy

2 minuty
Zelené oázy
Zdroj: ČT24

Obce v několika regionech získají nová místa pro odpočinek. Stane se tak díky Nadaci Partnerství, která podpořila z grantu Zelené oázy devatenáct projektů částkou téměř jeden a půl milionu korun. Z těchto peněz vznikne na veřejných prostranstvích měst a vesnic zeleň a vodní prvky. Komise vybírala z 86 žádostí.

Na jihu Moravy uspěly se žádostí o grant z programu Zelené oázy letos tři projekty. Živá škola Velenov, Jabloňová zahrada v Kořenci a otevřená zahrada v Moravanech.

Jak vylepšit okolí školy ve Velenově na Blanensku, přitom navrhli sami žáci. „Hledali jsme místa, kde bychom se mohli učit venku, ale ten prostor tady u budovy kulturního domu je takový neutěšený. Snažili jsme se alespoň osadit truhlíky květinami, ale nebylo to ono,“ řekla učitelka Monika Oujezdská. Za téměř sto tisíc vyroste ve Velenově přírodní učebna, kousek dál potom školní zahrada.

Na Vysočině byla úspěšná školka ve Žďáru nad Sázavou, dostane peníze na obnovu školní zahrady. V Jihočeském kraji získala podporu obec Vesce na Táborsku, kde obnoví staré ovocné aleje, a spolek Mařížský park ze Slavonic, který vysadí stromy a upraví park.

Žádosti jsou každý rok kvalitnější

Školy, obce nebo spolky žádají o peníze na Zelené oázy už čtvrtým rokem. Nadace Partnersví z grantu dosud podpořila kolem osmdesáti projektů za více než pět a půl milionu korun.

Jedním z cílů je prohlubovat vztah mezi lidmi a místem, kde žijí. „Ten zájem o ty grantové prostředky roste, letos se nám sešla téměř stovka žádostí. Navíc kvalita žádostí jde každoročně skutečně nahoru,“ řekl mluvčí Nadace Partnerství David Kopecký.

Lesní školka Kvítek v Brně-Líšni
Zdroj: ČT24

Své nové Zelené oázy začnou školy a spolky budovat už na jaře. Před dvěma lety získala grant například zahrada dětského klubu v Brně-Líšni. „Využili jsme ty prostředky na bagrovací práce a přípravu pro skluzavky, tunel a prolézačky pro děti,“ řekla zakladatelka Dětského lesního klubu Kvítek Klára Krchňavá. Vše v Líšni vzniklo na zelené louce, v současné době už pozemek kromě desítek dětí z lesní školky využívá i veřejnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 1 hhodinou

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 2 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 4 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 13 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 14 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 21 hhodinami
Načítání...